Öğretmen Diyarı

Öğretmenler KPSS’yi bekleyecek

MİLLİ Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 47 bin öğretmen atamasıyla ilgili “İşin doğrusu, rasyoneli temmuzda yapılacak KPSS ve alan sınavlarını beklemek ve sonra da ağustos ayında o günün ihtiyaçlarına, branşlarına göre, il dağılımlarına göre atamaları yapmak” dedi.


Anadolu Ajansı Editör Masası’na konuk olan Avcı, şunları söyledi: “Nisanda 10-15 bin, hiç değilse 3 bin atama yapılması yönünde bir beklenti var. Ancak 2014 KPSS sonuçlarıyla daha önce iki öğretmen ataması yapıldı. Bazı öğretmen adayları puanları yetmediğinden atanamadı. Haziranda tatile giriyoruz. Ders yılının bitmesine bir ay kala niye öğretmen ataması yapılsın? Bu, temmuz ayında yapılacak. KPSS’ye girmek üzere hazırlanan binlerce insan var. Yeni mezun olacak binlerce öğretmen adayı var. Bunlar da bekliyorlar ki okullarını bitirecekler ve temmuz ayında KPSS’ye girecekler ve müracaat edecekler. Şimdi aldığınız takdirde, ‘Kusura bakmayın daha önceki sınavdan düşük puan aldığı için listeye girememiş olanları alıyoruz, siz bekleyin’ diyorsunuz. 


8 YIL ROTASYONU


Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Mevzuatı’nda da değişiklikler olacak. Bazı okullarda 20 senedir görev yapan öğretmenler var. Yaptığımız düzenlemeye göre, 12 yıl ve fazla bir yerde görev yapmış olan öğretmenler, il içinde rotasyona tabii olacaklar. 4 sene sonra bir öğretmen 8 yıldan fazla bir okulda görev yapamaz kuralını yerleştirmiş olacağız.”     

 

 

Kaynak: Anadoluajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim