Öğretmen Diyarı

Öğretmenler Kendilerini Nasıl Yetiştirmeli?

Bu sorunun cevabını bulmak için çok fazla araştırma yapmaya gerek yok. İçinde bulunduğumuz çağın gereklerini bir ihtiyaç analizi yaparak kısaca özetleyebiliriz.

Öğretmenler Kendilerini Nasıl Yetiştirmeli?

Sorun odaklı değil de çözüm odaklı çalışmayı benimseyen öğretmenlerimiz; öğrencilerinin yaş seviyelerini, aile durumlarını, ahlaki gelişimlerini ve çağın gerektirdiği teknolojik gelişimi yakından takip ettikleri ve bunlara göre çözüm bulmaya çalıştıkları takdirde okul içi sorunlarını ve özellikle dersle ilgili sıkıntılarını hiç bir dış etkiye gerek kalmadan halledebileceklerdir.

1- Hangi yaş seviyesine hitap ediyorsanız kullandığınız eğitim dili o seviyeye uygun olmalıdır. 5.Sınıf öğrencilerine hitap ediyorsanız 12.sınıf öğrencilerine bakış açısı ile yaklaşmak hem öğrenciyi korkutacak hem de sizde ” bu çocuklar neden anlamıyor ” diye garip bir sorunun pençesinde kıvrım kıvramdıracaktır. Buna dikkat etmenizi öneririm.

2- Elinizde yetişecek yeni nesillerin aile durumları her zaman önemli bir unsurdur. Aile de yaşanan olumsuz gelişmeler çocuğa yansıyacak ve okuldaki başarısını ve davranışlarını olumsuz etkileyecektir. Mümkünse özel durumu olduğuna inandığınız çocukların ailelerine ulaşabiliyorsanız aile ile bağlarınızı kuvvetlendirin emin olun okulda problem yaşadığınız çocukların ailelerini yanınıza alırsanız kullandığınız sevgi dili yanında ailenin de yanınızda olduğunu gören bir çocuk veya genç ister istemez yelkenleri size karşı indirecektir.

3- Çocuğun/gencin ahlaki gelişim sürecini geçmiş yaşantılarını da dikkate alarak irdeleyin. Ne tür olumsuz davranışlar sergilediğini ve ne tür çözüm önerileri getirmenizin onun için ve geleceği için yararlı olacağını bir uzmandan destek alarak basamak basamak çözümlemeye çalışmanızı öneriyorum.

4- 21.yüzyılda teknolojinin ebeveynler dahil olmak üzere çocuk/genç üzerinde de ne kadar etkili olduğunu sanıyorum uzun uzun anlatmaya gerek yok. Özellikle bir öğretmen, dersinde teknolojik imkanları olmasına rağmen bunu kullanamıyor, ilginin dikkatle birlikte çabuk söneceği klasik yöntemlere başvuruyorsa siz o genci/çocuğu kaybetmişsiniz demektir. Bence o çocuğun teknolojiye olan merakını da gözden geçirin; belki de, onunla sizin frekansınızı birleştirecek en önemli etmen teknolojidir. Ne dersiniz?

Bu dört madde sizi sınırlandırmasın. Her gününüz okuduğunuz romanın son sayfası gibi olsun. Yarın nasip olur da güne gözünüzü açarsanız, romanın en heyecanlı bölümünden devam ediyormuş gibi başlayın o güne. Heyecanınız sönmesin.

 

Kaynak: http://www.egitimizm.com/ogretmenler-kendilerini-nasil-yetistirmeli/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol