Öğretmen Diyarı

Öğretmenler için eğitim

Karadeniz Bölgesi’nin beş büyük kentinde görev yapan kimya öğretmenleri, lise öğrencilerinin fen bilimlerine ilgisini artırmak ve bu alanda sürdürülebilir başarı sağlamak amacıyla düzenlenen “Öğretmenin Kimyası” projesinde bir araya geldi.


Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV), Dow Türkiye ve Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasındaki işbirliği protokolü kapsamında hayata geçirilen ‘Öğretmenin Kimyası’ Eğitimi, 30-31 Mayıs 2015 tarihleri arasında Trabzon’da gerçekleştirildi. Açılışını Trabzon İl Milli Eğitim Şube Müdürü Gülsüm Memişkaptanoğlu, Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) Genel Müdürü Selman Behmuaras ile Dow Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Tuğçe Altuntaş'ın yaptığı eğitime, Trabzon’un yanı sıra, Giresun, Amasya, Artvin ve Ordu’da görev yapan 90 eğitimci katıldı.

5’inci fazının Trabzon’da düzenlendiği ‘Öğretmenin Kimyası’ projesi, fen okuryazarlığında 33 OECD ülkesi (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) sıralamasında alt sıralarda yer alan Türkiye’de öğrencilerin, fen ve kimya branşlarına olan ilgilerinin yükseltilmesi amacıyla başlatıldı. Bu çerçevede kimya öğretmenlerinin fen ve kimya eğitimi yöntemlerini uygulayarak öğrenecekleri ve okullarına döndüklerinde bu yöntemleri sınıflarında kullanabilecekleri bir eğitim projesi olarak hazırlanan ‘Öğretmenin Kimyası’ ile  fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarına (STEM) ilginin artırılması hedefleniyor.

 

“Proje bizi de heyecanlandırdı”

Eğitimden önce açılış konuşması yapan Trabzon İl Milli Eğitim Şube Müdürü Gülsüm Memişkaptanoğlu, Öğretmenin Kimyası projesinin bölgenin eğitim düzeyinin artmasında önemli rol oynayacağını ifade ederek, projenin kendilerini de heyecanlandırdığını söyledi. Memişkaptanoğlu, "Bu eğitime katılarak mesleki gelişiminize gösterdiğiniz  önem ve farklılaşmaya sağladığınız katkı için hepinize teşekkür ediyorum" dedi.

 

 

“Eğitim, bilgi çağında ilerlemenin anahtarı”

 

Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) Genel Müdürü Selman Behmuaras ise yaptığı konuşmada Öğretmen Akademisi Vakfı’nın temel misyonunun Türkiye’deki öğretmenlerin ve eğitim sorumluluğunu üstlenmiş tüm bireylerin mesleki ve kişisel gelişimlerine destek verecek projeler üretmek olduğunu söyledi. Bu eğitimlerin misyonlarının kristalleştiği en faydalı projelerden biri olduğunu belirten Behmuaras şöyle devam etti:


“Türkiye’nin eğitimde alacağı yol, gelişmiş ülkelerle arasındaki farkı kapatmasını sağlayacak en kısa yoldur. Öğrencilerimizin modern eğitim anlayışı doğrultusunda matematik, fen, kimya, fizik gibi pozitif bilimleri öğrenmesi ve bu alanlarda başarılı olması, bilgi çağında ilerleyebilmenin en önemli anahtarıdır. Dow Türkiye işbirliğiyle yürüttüğümüz bu proje sayesinde hem öğretmenlerimizin kişisel ve mesleki becerilerini geliştirmelerine, hem de öğrencilerimizin bu alanlardaki dersleri severek ve anlayarak öğrenmelerine destek oluyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu eğitimlerin somut katkılarını göreceğimize inancımız tam” dedi.  


Hürriyet

Anahtar Kelimeler:
öğretmenler eğitim

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim