Öğretmen Diyarı

Öğretmenler için 19 Kendin Yap Ders Gereci

Okulun ilk gününden yıl sonuna kadar eğlenceli aktivitelerle çocuklara keyifle vakit geçirirken yeni bilgiler öğrenme fırsatı vermek hiç zor değil. Üstelik dondurma çubukları, bir parça kağıt, tuz ve suluboya yeterli. İlkokul öğretmenleri için derlenen 19 Kendin Yap örneğini aşağıda bulabilirsiniz. 

1. LEGO bloklarıyla kelime ailesi yaratabilirsiniz.

kendin yap ders gereci

Çocuklar LEGO’lardan kule yaparken kelimeleri de sıralayabilir.

2. Çubuklarla numara bulmacası.

kendin yap ders gereci

Bu kendin yap bulmacasıyla çocukların görsel öğrenme ve sayısal düzeni birleştirmesini sağlayabilirsiniz. Kendi kendini değerlendirme yetisini geliştirmeyi de amaçlayan bu bulmacada çocukların ipuçlarına bakarak numaraları düzenlemesi gerekiyor.

 3. Harfleri eşleştirmek için küçük bir oyun

kendin yap ders gereci

Çocukların harfleri tanıması, büyük harf-küçük harf ayrımını ve alfabetik sırayı öğrenebilmesi için küçük plastik kaşıklardan yardım alabilirsiniz. Kaşıklara büyük harfleri yazıp çocuklardan küçük harfleri bulmalarını ve eşleştirmelerini isteyebilirsiniz.

4. Kesirleri öğreten kitap ayraçları

kendin yap ders gerecleriRenkli kartonlardan kolaylıkla yapılabilecek bu ayraçlar öğrencilere kesir konusu anlatılırken dağıtılabilir. Konu bittikten sonra da harika birer kitap ayracı olarak kullanılabilir.

5. Ortalığı kirletmeden parmak boyası şaheserleri yaratabilirsiniz.

kendin yap ders gereciBir parça kağıdı, duvara ya da dolap kapaklarına yapıştırın. Kullandığınız bandın kağıdın ve yapıştırdığınız alanın arasında kalınca bir sınır oluşturmasına dikkat edin. Bu sayede boyanın taşmasını önleyebilirsiniz. Çocuklar parmak boyaları ile bu kağıtlara kendi şaheserlerini yapabilir. Daha sonra bu eserleri sergileyebilirsiniz.

6. Gör ve oku oyunu

kendin yap ders gereciÇizdiğiniz böcek resimlerinin içine farklı kelimeler yazabilirsiniz. Bir öğrenci bu kelimelerden birini okuyunca diğeri de elindeki plastik sineklikle o kelimenin üzerine vurabilir. Bu aynı zamanda çocuların böceklere yönelik korkusunu yenmek için de harika bir yol. Üstelik bu oyun onların kolay okumalarını da sağlar.

7. Günlük matematik alıştırmaları için sayı posteri

Bugünün sayısı 615. Yaz. Boya. 3 ekle. 25 ekle. 3 çıkar. 25 çıkar. Sonraki 3 çift sayıyı bul. Sonraki 3 tek sayıyı bul.

Bugünün sayısı 615. Yaz. Boya. 3 ekle. 25 ekle. 3 çıkar. 17 çıkar. Sonraki 3 çift sayıyı bul. Sonraki 3 tek sayıyı bul.

Bu oyun çocuğun yaşına ve sınıfına bağlı olarak basitten zora doğru yapılabilir. Zor olan konseptte çocuktan sayıların yüzdesini bulmasını, çarpmasını, bölgesini ya da sayıları kullanarak kesirler oluşturmasını isteyebilirsiniz. Daha sonra çocuklar arasında sağlıklı yarışmalar da düzenleyebilirsiniz.

8. El yapımı yumurta bulmacaları

kendin yap ders gereciÖğrencilerin yumurtaların üzerine soldan sağa, yukarıdan aşağıya yazacakları kelimeler hem onların becerilerini geliştirecek hem de teşvik edici olacaktır. Bunun için yumurtaları haşlamak daha iyi olabilir. Birbirlerinin yumurtaları üzerindeki kelimelere harfler ekleyerek yenilerini oluşturabilirler.

9. Dersi erken bitirenler için “Ben yaptım” çubukları

 

kendin yap ders gereciBazı çocuklar derslerini diğerlerinden önce bitirebilir. Hem onların sıkılmasını önlemek hem de arkadaşlarının ilgisini dağıtmalarını engellemek için “Ben bitirdim” çubuklarından faydalanabilirsiniz. Dondurma çubuklarının üzerine “Bir şiir yaz”, “Matematik konularını tekrar et”, “Bir öykü yaz”, “Kağıtları doldur” gibi başlıklar yazabilirsiniz. Bunları bir bardakta masanın üstünde tutabilirsiniz. Dersteki etkinliği erken bitiren öğrenci de bu çubuklardan birini seçip orada verilen görevi yerine getirebilir.

10. Kelimeleri başka yeteneklerle birleştirme

kendin yap ders gereciDondurma çubuklarının üzerine çeşitli kelimeler, bağlaçlar, sıfatlar yazabilirsiniz. Öğrenciler belli sayıda çubuk çeker ve daha sonra bunları alfabetik sıraya koyma ya da çektikleri kelimelerle ilgili cümle yazma gibi ödevleri yapabilir. Bu onların alfabetik sıra ve yazı konusundaki pratiklerini geliştirir.

11. Tepsileri kullanın

kendin yap ders gereciKurabiye servisi yapılan tepsileri derslerde de kullanmanın milyonlarca yolu var. Çocuklar, harfleri, rakamları ya da fotoğrafları sıralayabilir. Bunun için photoshop programında kendi tablolarınızı da oluşturabilirsiniz. İlk resimde alfabetik sıralama, ikincisinde kafiyeli sözler, üçüncüsünde de rakamların yazılışı öğretiliyor.

12. Tebeşir ve suluboya ile üzerinden geç oyunu 

kendin yap ders gereciiTahtaya tebeşirler harfler, rakamlar ya da şekiller çizin. Çocuklardan da suluboya ile üzerinden geçmelerini isteyin. Tüm bunlar için tebeşir, suluboya ve fırçadan başka bir şeye ihtiyacınız yok.

13. Dondurma çubuğuyla matematik oyunu

kendin yap ders gereciÇubukların bir ucuna çeşitli sayılar yazıp daire içine alın. Kalan kısma da basit toplama ve çıkarma işlemleri yapın. Öğrencilerden bu işlemi yapıp çıkan sonucun üzerinde yazıldığı diğer dondurma çubuğunu bulmasını isteyin. Sonra da onun üzerindeki işlemi çözmesini. Daire içine aldığınız her bir sayının aynı zamanda bir cevap olması gerekiyor. Çocuklar bu işlemleri yaparken size de biraz nefes almak için zaman kalabilir.

14. Paskalya yumurtaları ile saati öğretin

kendin yap ders gereciYumurtanın yarısına dijital saati yazın, diğer yarısına da bir saat resmi çizin ve istediğiniz bir zamanı işaretleyin. Çocuklardan söylediğiniz saati ve zamanı bulmalarını, eşleştirmelerini isteyin.

15. Tuz dolu tepsiye harf çizme

kendin yap gereciÇocuklar tuz dolu bir tepsiye silgi ile çizdiği harfin ya da sayının kendisine gösterilen ile aynı olup olmadığını görebilir. Defalarca oynanabilecek bu oyunun öğretmen altında yapılması önemli. Eğer tepsi yeterince derinse etraf da kirlenmeyecektir.

16. Eşleştirme kartları oluşturabilirsiniz

kendin yap ders gereciBir tarafı aynı diğer tarafı farklı desenler istediğiniz şekillerde keserek dondurma çubuklarına yapıştırın. Bunun için internetteki çeşitli sitelerden de faydalanabilirsiniz. Desenlerin yerine rakam, kelime ya da harf de yazabilirsiniz. Daha sonra öğrencilerden dizdiğiniz çubukları açmalarını ve eşleştirmelerini isteyebilirsiniz.

17. Fiil kartlarıyla kinestetik öğrenme etkisi

kendin yap ders gereciEğer öğrencilerini hareketli kelimelerle geliyorlarsa aynı zamanda hareket edebilirler, bırakın size kartlarda yazan eylemleri göstersinler. Çocukları bahçede ya da spor salonunda bir araya getirin ve çektikleri kartlara ya da gösterdiklerine göre hareket etmelerini isteyin. Kartların üzerine “koş, zıpla, yürü, dön, sallan, atla” gibi eylemler yazabilirsiniz.

18. Deniz topunu matematik sorusuna çevirin

kendin yap ders gereciBir deniz topunun üzerine çeşitli işlemler yazın. Sonra çocukları bir daire halinde ortada toplayın. Topu birine atın. Bu çocuğun topu diğer arkadaşına atmadan önce başparmağının üzerine geldiği ya da en yakınındaki soruyu cevaplaması gerekiyor. Çocuklar top oynarken matematik de öğrenmiş olacak. Aynı oyunu kelimelerle de yapabilirsiniz. 

19. PVC borulardan telefon yapabilirsiniz

kendin yap ders gereciPVC boruları kesip ekleyerek telefon ahizesi şeklini verebilirsiniz. Böylece çocuklar bir şey okurken bir tarafını ağızlarına diğer tarafını da kulaklarına tutarak kendi seslerini duyabilir. Siz de konuyu daha iyi anlamalarına yardımcı olabilirsiniz. Bu telefonlar öğrencilerin sesleri, harfleri anlamasını kolaylaştırır, aynı zamanda okurkenki akıcılıklarını değerlendirmek için de onlara fırsat verir.

Kaynak: http://www.buzzfeed.com/alessiasantoro/teachers-making-learning-fun-literally?utm_term=.awvZq68qx#.oi0XO3K9a

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol