Öğretmen Diyarı

Öğretmenler hangi memurluklara atanabilir ?

Öğretmenlik okuyup da bu mesleği kendine uygun görememe ve bazı bölümlerin öğretmen atamalarının az olması gibi sebeplerle bazı öğretmen adayları başka meslek dallarına yönelmektedirler
Bu bağlamda öğretmen adayları, lisans düzeyindeki atama puanı olan P3 puanı ile başka memuriyete atanmak için çaba sarf etmektedirler.


Öncelikle öğretmenlik mezunlarının, “düz memurluk” adı verilen ve direkt Ösym yoluyla merkezi atamalarda bir yere yerleşmeleri için çift yılların kpss puanını ellerinde bulundurmaları gerekmektedir. Bu yıl olacak kpss ile(2013 Kpss) herhangi bir düz memurluğa atanma şansları bulunmamaktadır. 2012 Kpss puanını elinde bulunduran ya da 2014 Kpss’ye girecek adaylar için bu şans bulunmaktadır.


Öğretmenlik mezunları, tercih kılavuzunda öncelikle kendileri için ayrılan ve şartlarda örnek olarak “ a öğretmenliği mezunu olmak” yazan kısımları tercih etmeleri daha düşük puanla atanmaları açısından büyük önem arz etmektedir. Bunlar dışında ise kılavuzda “4001” kodu ile ifade edilen ve açıklamasında “Herhangi bir lisans programından mezun olmak” şartını taşıyan tüm kadroları tercih edebilirler.  Bu kadroların yanlarında özel bir şart istenip istenmediğine de dikkat edilmelidir. Bu özel şartlar, bölümden bölüme ve kadrodan kadroya değişmektedir.


Bu kadrolara kısaca şu şekilde bakabiliriz:


Herhangi bir üniversitede ya da bakanlıklarda “bilgisayar işletmenliği”kadroları,


Herhangi bir üniversitede ya da bakanlıklarda “memur” kadroları,


Genellikle bakanlıklarda “Veri hazırlama ve kontrol işletmeni” kadroları,


Bakanlık ve belediyelerde “ambar ve ölçü-tartı memurluğu” kadroları,


Belediyelerde “Zabıta memurluğu” kadroları olarak sıralanabilir.


Tabii ki bunlar tercih dönemlerinde ihtiyaca göre değişebilir ve yeni memurluk kadroları da açılabilir. Genellikle alınan ise bu kadrolardır ve bu kadroları sadece öğretmen adayları değil, tüm lisans mezunları da tercih edebilir.


kaynak: Kpss Rehber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim