Öğretmen Diyarı

Öğretmenler Günü Mü Dediniz !!!

Ne hazindir ki, iki kelimeyi bir araya getiremeyen birçok iş adamı ya da farklı mesleklere sahip insanlar, toplum nezdinde büyük bir değer görürlerken, ama toplumun doğru inşasında büyük rol oynayan öğretmenler birçok yerde hiçe sayılmaktalar. 

Ayrıca siz, hiç sağlık evlerinde/sağlık ocaklarında ya da hastanelerde çalışan bir sağlık çalışanın veya doktorunun elinde hiç badana fırçası gördünüz mü? Ya da aklınıza gelebilecek kamunun diğer bütün çalışanlarının çalıştığı hizmet binasına ellerinde boya yaparken badana fırçası gördünüz mü?Göremezsiniz… 

Çünkü eminim ki bunun tek bir örneği bile yoktur.

Ama adeta her öğretmenin elinde badana fırçasını da, sınıfını ya da okullarını temizlerken okullarının sınıflarına paspas çekerken de mutlaka, öğretmenleri görmüşsünüzüdür.Dahası yol geçmez kervan gitmez uzak köy okullarında kendi elleriyle sınıf sobalarını yakan okulunun temizliğini yapan öğretmen manzaralarına defalarca tanık olmuşsunuzdur.Ayrıca hiç beklenmedik bir anda ben, “çocuklarımın tercihlerini nasıl yapayım” sorusuyla mesaisi başlayanlardır, öğretmenler.

Dolayısıyla hem mesai saatinde görevi dışında iş yapan, hem de mesai saatleri dışında görevi devam eden tek kamu çalışanlarıdır öğretmenler.  

Ancak gel gör ki, öğretmenlerin bütün bu özverilerine mukabil, bütün kamu çalışanlarının içinden, hizmet ettikleri toplumdan en çok şiddete ve hakarete maruz kalan da öğretmenlerdir.Dolayısıyla Hz Ali’nin, “bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” sözü maalesef günümüzde önemini yitirmekle kalınmamış, tam aksine artık öğretmenlerin köle görüldüğü bir zamandayız.

Yani öğretmenler, bütün fedakârlıklarına rağmen toplumdan hak ettikleri itibarı görmemektedirler. Çünkü toplum nezdinde öğretmenlik mesleği saygın bir meslek olmaktan çıkmıştır.

Bu durum, aslında anlaşılmaz ve izaha muhtaç tarifsiz bir paradokstur.Elbette bu algının oluşmasında birçok sebep var. Ama en önemli sebebi eğitim sisteminin kendisidir. 

Eğitim fakültesi mezunu olmayan hatta lise mezunu olup da sayısız kişi bir şekilde okullarda öğretmenlik yaptı ve yapmaktadırlar. 

Hatta “eğitilmesi gereken” birçok kişi, bir şekilde bir defa da olsa öğretmenlik yapmışlarsa, sağda solda öğretmen geçindiklerine tanık oluyoruz. Eline bir kurs belgesi alanların, kurs öğretmenliği yaptığı aşikârdır.İşte bu durumlar, herkesin öğretmen olabileceği algısını oluşturuyor. Oysa bütün mesleklerde olduğu gibi, öğretmenlik de bir uzmanlık alanı olduğu unutulmamalıdır.

Dolayısıyla bu ve buna benzer birçok durumdan dolayı öğretmenlik mesleği, itibarını ve önemini yitirmiştir.

Evet, bütün bunlar bir yana, yine “yetkililer” kameraların karşısına geçip, bütün mahirlikleriyle öğretmenlerle ilgili en retorik sözcükler

  Sadece yılda bir günde, hem de “sembolik” bir şekilde ve “samimiyetsiz” bir edayla öğretmenlere methiyeler düzecekler.

İşte bu durum, bir yönü ile, öğretmenlere daha doğrusu “eğitime” gereken önemin verilmemesinin en aleni halidir. 

Dolayısıyla öğretmenlere değer verilmeyen bir ülkede, “öğretmenler günü”, tam trajikomik bir manzaraya dönüşüyor. Çünkü “yetkililer” için öğretmenler günü, sadece “zorunlu” bir gündemden ibarettir. Zira bu zorunlu gündemle öğretmenlere verilen “değerin”, pratikteki durumu ile teorideki durumu arasındaki paradoksal vaziyete her yıl tanıklık ediyoruz. Evet, ey yetkililer, özellikle toplumun yarını düşünüyorsanız, 24 Kasım Öğretmenleri gününde öğretmeler için söylediklerinizi diğer bütün zamanlarda pratikleştirmedikçe eğitimde kaliteyi sağlamanın mümkün olmadığını artık görün. Son olarak bütün öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlar, öğretmenlerin özellikle toplum yararına kıymetlerinin bilinmesi ve öğretmenlerin hak ettikleri itibarı görmeleri dileğiyle…

 

 Mehmet Şah MARHAN

     Eğitim Yöneticisi

kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim