Öğretmen Diyarı

Öğretmenler Görevden Atılacak Peki Aynı Yöntemle Mi?
 MEB Müsteşarı Yusuf Tekin geçtiğimiz günlerde aday öğretmenlerle ilgili olarak '' Çürük Elmalar Ayıklanacak'' açıklaması yaparak Aday Öğretmenlerin 1 yıllık adaylık sürecinde elemeden geçirildiğini ve öğretmenliğe uygun olamayanların görevlerine son verileceği sinyalini verdi.
Müsteşar Tekin'in çürük elmaları hangi yöntemle elediğine ilişkin hiçbir bilimsel yöntem sunmaması hem öğretmenlerin hem de öğretmenlik için atama bekleyen on binlerce öğretmen adayının gözünü korkuttu.
Tekin'in elenecek öğretmenlere ilişkin olarak Karaman'daki taciz olayını örnek göstermesi ise akıllara soru işaretleri koymaya yetti.
Bakanlık, adaylık sürecinde stajyer öğretmenleri tabi tuttuğu eğitim ve uygulamalar neticesinde yazılı ve sözlü sınava tabi tutabilir. Bu yasa ve yönetmelikler gereği böyle olacaktır. Ancak burada da objektif kriterlere göre değerlendirmeler yapılmalı, hiç bir öğreten siyasi ya da sendikal ayrıma tabi tutulmadan hakkaniyete uygun kararlar verilmelidir. Buraya kadar anormal bir durum olmamakla birlikte Tekin’in açıklamaları şu boyutları ile öğretmenlerin korkulu rüyalar görmesine neden olacaktır;
Bu öğretmenlerin tamamı görevlerine başlamadan önce doktor kontrolünden geçerek ruhen ve bedenen öğretmenlik yapabilecek düzeyde sağlıklı olduklarını alanında uzman hekimlerin verdikleri rapor ile ispatladılar. 
Yazılı sınava girip onu da kazandılar (KPSS vb. onlarca sınavı gündeme bile getirmiyorum). Eğer sözlü sınavda da sorulan sorulara yeterli puanı alacak cevaplar verirlerse siz bu öğretmenleri nasıl eleyeceksiniz. Bu çürük elmaları hangi yöntemlerle ayıklayacaksınız. Psikiyatri hekiminin sağlam raporu verdiği hangi öğretmeni pedofili eğilimi ya da buna benzer eğilimleri olduğu gerekçesi ile eleyip Karaman’daki skandalın benzerlerinin yaşanmasının önüne geçeceksiniz.
Bakanlığın yapacağı hamle az çok eğitim camiası tarafından kestirilebilmektedir. Büyük ihtimalle okul müdürlerinin görevlerine son verilmesinde uygulanan, şube müdürlerinin görevlendirilmesinde uygulanan ve defalarca mahkemeler tarafından hukuka aykırılığı tescillenen yöntemle; bir sendikanın, bazı vakıfların ve sivil toplum örgütlerinin referansları ile öğretmenlerin görevine son vereceksiniz.
Karaman’da yaşanan ve insanlık tarihine kara bir gün olarak kaydedilen olayda da öğretmene aynı referanslarla öğrenciler teslim edilmiş, öğretmenle ilgili basına bilgi veren herkes öğretmenin çok iyi bir insan, çok iyi bir öğretmen olduğunu dile getirmiştir. Sendikasından vakıflarına, sivil toplum örgütlerinden velilere kadar tüm paydaşlar yere göğe sığdıramadıkları öğretmen konusunda çuvallamıştır. 

Neden biliyor musunuz?

Çünkü öğretmen tercihinde bilimsel olan hiçbir yöntem kullanılmadı. Öğretmenin psikolojisinin nasıl olduğu, nasıl eğilimleri olduğu, çocukların teslim edilip edilemeyeceği yönünde bilimsel yöntemlere hiç başvurulmadı. Konunun uzmanı psikologlar, psikiyatristlerden yardım alınmadı. Sadece camianın önde gelenlerinin ‘’İyi İnsan’’ demeleri bütün bilimsel değerlendirmelerin önüne geçti. 
Şimdi de; aday öğretmenler ile ilgili aynı kaygılar yaşanmaktadır. Karaman’daki öğretmene bile kolaylıkla referans olabilecek kadar psikolojik analiz yapamayan (ki bu normaldir, işin uzmanı değillerdir) sendikalar, sivil toplum örgütleri öğretmenlerle ilgili raporlar verir ve aday öğretmenlerden bir kısmının görevine son verilirse, müsteşarın deyimi ile ‘’Çürük Elmalar’’ ayıklanırsa büyük felaketlerin kapısı da aralanır. Psikiyatristlerden sağlam raporu alan öğretmenler böyle bir uygulamaya tabi tutulursa bu haksızlığın altından kalkamazlar.
MEB'in yeni bir açıklama ile aday öğretmenlerin kaygılarını gidermesi gerekmektedir.
Tüm sendikaların konunun takipçisi olması olası hataların önüne geçecektir….
Cevat Artun

Kaynak:
www.ogretmenlersitesi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim