Öğretmen Diyarı

Öğretmenler Ek Ders Adaletsizliğinin Giderilmesini Bekliyor

Öğretmenler Ek Ders Adaletsizliğinin Giderilmesini Bekliyor...

Bilindiği gibi Destekleme ve Yetiştirme kursları sadece sınavlara hazırlık olarak değil görsel sanatlar, beden eğitimi, spor, müzik v.b alanlarda da açılabilmektedir. Bu kapsamda görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ek ders ücreti ödenmekte ve ilave hizmet puanı verilmektedir. Ders Dışı Egzersiz Çalışmaları da;  izcilik, beden eğitimi ve spor çalışmaları, halk oyunları ve güzel sanatlar v.b ilgili dallarda açılabilmektedir. Ancak normal ek ders ücreti ödenmekte ve ilave hizmet puanı verilmesi söz konusu değildir.

Her iki faaliyetin de hafta içi veya hafta sonu olmak kaydıyla ders dışı zamanlarda yapılması açısından, ders süreleri açısından, içeriği açısından aralarında bir fark olmamasına rağmen ücretlendirmeleri farklıdır. Aynı unvanla aynı işi yapan öğretmenlerin bir kısmına %100 artırımlı bir kısmına ise normal ücret ödenmesi kabul edilemez. İlave verilen hizmet puanları da cabası.

 ÖRNEK 1: Bir işyeri düşünün, aynı mekânda iki personel çalıştırıyorsunuz. Aynı işi yaptırıyorsunuz. birinin çalışma saatine 10 TL veriyorsunuz. Diğerine 20 TL veriyorsunuz. 20 TL verdiğiniz personele yetmedi birde hizmet puanını artırıyorsunuz.

Ayrıca aylık karşılığı ders ve ek ders adaletsizliği giderilmelidir. Ana sınıfı ve  “Sınıf öğretmenlerinin haftada 18 saat maaş karşılığı derse girme zorunluluğu bulunurken, bu durum branş öğretmenlerinde 15 saattir. Aynı zamanda anasınıfı öğretmenleri teneffüs bile yapmadığı halde 18saat maaş karşılığı derse girmek zorundadır. Bu durumda anasınıfı ve sınıf öğretmenleri ile branş öğretmenlerinin aylık karşılığı ders yükünün 15 saati geçmemek üzere eşitlenmesi gerekmektedir.

ÖRNEK 2: Bir işyeri düşünün, aynı mekânda üç personel çalıştırıyorsunuz. Aynı işi yaptırıyorsunuz. Birini 15 saat çalıştırıp, diğerini  18 saat çalıştırıp hatta üçüncüsüne yermedi birde  mola dahi vermeden çalıştırıp aynı ücreti ödüyorsunuz.

Bu uygulamalar “eşit işe eşit ücret” ilkesine aykırıdır. Bu mağduriyetler biran önce öğretmenlerin lehine değiştirilmelidir.

Öğretmenlere, haftada 2 saat (en çok) ek ders ücreti aldık diye boy boy sitelere reklam verenlerin. aynı hassasiyeti ekders adaletsizliğinin giderilmesinde de göstermesini bekliyoruz.

Eşit işe eşit ücret de  en az Cuma namazı kadar önemlidir!

Kaynak: "Turkkamu.net " 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Hatice 2 yıl önce

Sınıf öğretmenlerinin derse girmeden aldığı ek dersten hiç bahsetmiyorsunuz. Ayrıca yetiştirme kurslarına isteyen her öğretmen katılamıyor. Ayrıca yetiştirme kurslarının amacı dershanelerin yerini tutmak. Hangi dershanede beden, müzik ya da görsel sanatlar dersi veriliyordu acaba. Sınıf öğretmenleri adalet istiyorsa derse girmeden aldıkları ek dersten vazgeçmeliler. Ayrıca hangi anasınıfı öğretmeninin teog kaygısı var söyler misiniz

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim