Öğretmen Diyarı

Öğretmenler EBA’ya içerik üretecek

Esra ÜLKAR
MEB’nin 2012’de hayata geçirdiği Eğitim Bilişim Ağı (EBA) yenilendi.

‘Yeni EBA’, Sabancı Öğretmenevi’nde tanıtıldı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, artık öğretmenlerin de eğitim portalı EBA için içerik üreteceklerini belirterek şunları söyledi:
“EBA’nın ikinci versiyonuyla etkileşimli bir alan oluşturduk. Öğretmenlerimize nasıl içerik sağlayacaklarını da anlatıyoruz. 12 merkezde 13 stüdyo kuruyoruz. İçerik üretme tekniklerine dair eğitimler de veriyoruz. Bu, yeni icatlar çıkarmayakışkırtan bir proje. Dünyanın en büyük eğitim portalı. Çok hızlı ilerliyoruz, kimse buna yetişemeyecek.”

Avcı, konuşmasını Turgut Uyar’ın “Üç kere üç dokuz eder, bilirsin. Birin karesi birdir. Karekökü de bilirsin” ifadelerinin yer aldığı ‘Sibernetik’ şiiriyle tamamladı.

Yeni EBA’da 7 milyon 959 bin 551 kayıtlı kullanıcı, 56 bin 477 görsel, 6 bin 317 haber, 1.929 e-kitap, 9 bin 301 video, 99 portal, 1.543 dergi, 3 bin 109 döküman ve 4 bin 395 ses kaydı bulunuyor.

‘Takviye ’ ücretsiz

Öte yandan, Avcı dün bir televizyon programında şubattaki atamalardan sonra öğretmenlere hizmetiçi eğitimle gidecekleri yörenin kültürünü tanıtacaklarını açıkladı. Okullardaki takviye kurslarıyla ilgili, “Ortaöğretime geçiş sınavlarını okul odaklı hale getirdik. Bunun için okullarımızda ücretsiz takviye kursları açtık. Öğrenci ve velilerden herhangi bir şey adı altında para alınması yasak” uyarısında bulundu.

Hürriyet: Haber, Analiz, Köşe Yazısı…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim