Öğretmen Diyarı

Öğretmenler büyük hata yapıyor

Öğretmenler büyük hata yapıyor. Yeni atanan ve eş durumu, mazeret ataması vb. atama yöntemi ile çeşitli illere atanan çok sayıda öğretmen özel bilgilerini facebook, twitter gibi sosyal medya üzerinden paylaşıyor. Bu da çok büyük tehlikelere kapı aralıyor.

Öğretmenler yıllarca bekledikleri atama gerçekleşince mutluluklarını çevreleri ile paylaşıyor. Bu durum gayet normal ancak sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar büyük sakınca arz ediyor.
Onbinlerce öğretmen atama sonuçlarını facebook gibi sosyal medya araçlarında üye oldukları gruplar üzerinden paylaşıyor. On binlerce kişiye açık olan bu gruplarda öğretmenlerin yanı sıra çok değişik meslek ve sosyal yapıdan insan da bulunuyor. Öğretmenler atama sonuçlarını bu ortamlarda yayınlayarak normalde gizli tutmaları gereken özel bilgilerini deşifre ederek kendi kendilerini sıkıntıya sokabilecek hamleler yapıyorlar.
Adliyelerdeki davalara bakıldığında çok sayıda suçun sosyal medya kaynaklı olarak işlendiği göz önüne alındığında öğretmenlerin görev yerlerini, il, ilçe, isim ve soyisim bilgilerini paylaşmaları suç örgütlerine adeta davetiye çıkartıyor.
Öğretmenlerimizin kişisel bilgilerini gizli tutmalarının, paylaşımlarını sadece tanıdıkları kişiler ile yaparak özel bilgilerinin sosyal medyada dolaşmasının önüne geçmeleri güvenlikleri için önem arz ediyor.
Bir öğretmenin başından geçen bir örnek ile konunun ciddiyetine vurgu yapalım. Kocaeli'de bir öğretmen ile tanışan dolandırıcı bir süre sonra öğretmenin babasının kim olduğunu araştırıp bulduktan sonra öğretmenin babasına giderek bir miktar para istiyor ve kendisini de öğretmenin (oğlunun) gönderdiğini söylüyor. İyi bir senaryo ile babasından parayı alıp kayıplara karışıyor. 
Bu ve buna benzer sorunlarla karşılaşmamak için lütfen bilgilerinizi her yerde lütfen paylaşmayınız. 
Tüm atana öğretmenlerimize mutlu ve başarılı öğretmenlik hayatı dileriz.
 

Kaynak: www.ogretmenlersitesi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim