Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMENLER BİR BİRİNE DÜŞTÜ ( ANADOLU- ANADOLUSUZ)

Geçtiğimiz yıl tüm liselerin Anadolu liselerine dönüşmesiyle birlikte sorun yaşadıklarını dile getiren binlerce öğretmen, bu mağduriyetlerinin çözülmesini istiyor. Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte öğretmenleri de bir çok sorun beklemekteydi...

Geçtiğimiz yıl tüm liselerin Anadolu liselerine dönüşmesiyle birlikte sorun yaşadıklarını dile getiren binlerce öğretmen, bu mağduriyetlerinin çözülmesini istiyor.

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte öğretmenleri de bir çok sorun beklemekteydi. Bunlardan biride Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından okul çeşitliliklerinin azaltılması amacıyla Anadolu lisesine dönüştürülen okulların ardından, binlerce öğretmen sorun yaşamaktadır. Daha öncesinden sınav usulüne dayalı olarak Anadolu liselerine ataması yapılan öğretmenlerin, dönüşümler sonrası yaşadıkları mağduriyet hala devam ederken, sınavla atanan ve daha sonrasında ne olacağı belirsizliğini koruyan öğretmenler yaşadıkları bu mağduriyetin bir an önce bitmesini talep ediyorlar.

Yaptıkları açıklamalarda, kendilerinin sınavla elde ettiği “Anadolu Lisesi Öğretmeni Kadroları” 2014-2015 Eğitim Öğretim yılından itibaren ellerimizden alındı dediler. Özellikle 2014-2015 eğitim-öğretim yılından itibaren her lisenin tabelasına “Anadolu” ibaresi eklenmiş olup, Anadolu sınıflarını normal kadrolara vermenin perdesi olduğunu savunan mağdur öğretmenler, MEB’in yaptığı bu uygulama ile binlerce Anadolu Lisesi öğretmeni normal sınıflara girerken, sınava tabi tutulmayan pek çok öğretmenin de Anadolu liselerine veya Anadolu sınıflarına ders vermeye başlamasına tepkili. Yapılan bu adaletsizlikle birlikte özellikle norm durumlarında sorun yaşadıklarını belirtirlerken, yer değiştirme işlemlerinde de kendilerinin bir çok adaletsizlikle karşılaştığını belirttiler.

Dönüşümlerin başladığı yıllardan itibaren bu konu ve yaşanan huzursuzlukla ilgili MEB’i uyardıklarını, pek çok kez böyle adaletsizliklerin yer alacağını belirtmelerine rağmen her hangi bir önlem alınmadan yapılan bu dönüşümler sonrasında sınavla atanan öğretmenlerin haklarının yenildiği belirtilmektedir. Bu konu ile ilgili hali hazırda geçmişten itibaren bir önlem alınmamış olması hem kendilerini mağdur ettiği gibi, hemde okullardaki başarının azaldığını ve huzursuzluğun arttığını ifade eden öğretmenler, sınavla elde ettikleri başarıya rağmen, sınavsız bir şekilde gelen öğretmenlerin Anadolu sınıflarına ders verilmesini oldukça yadırgamış durumdalar.

Bu konuyla ilgili bir an önce çözüm bulunmasını isteyen öğretmenler bu şekilde haksızlığa uğratılmaları sonucunda bariz bir şekilde kalitenin azaldığını, gerek norm durumlarından doğan sorunların çığ gibi büyüdüğünü ve kazandıkları haklarından faydalanamadıklarını belirtti. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda Danıştay tarafından Anadolu liselerine sınavsız öğretmen atamayla ilgili verilen yürütmeyi durdurma kararlarının da uygulanmamasının altında hangi gerekçe olduğunu merak ettiklerini söylediler.

 

kamu.tv.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim