Öğretmen Diyarı

Öğretmenler Bilgisayar Başında Beklemekten Sıkıldı

Öğretmenler, haziran ayından bu yana alan değişikliği beklemektedirler. Hazirandan bu yana ne zaman olacağı yolunda resmî bir açıklama olmaması öğretmenleri üzmektedir. Ekim ayının ortalarına gelinmesine rağmen bilgisayar başında alan değişikliği ile ilgili en küçük bir haber var mı diye beklemektedirler. Tabiatıyla uzun süreli, çileli ve belirsiz bu beklemeler öğretmenleri üzmekte, yıpratmaktadır.

 

Öğretmenler alan değişikliği konusunda muhatap bulamamaktan rahatsızlar. Bu da yetmiyor gibi kamuoyunda çok fazla bilgi kirliliği oluşmuştur. Öğretmenlerin alanlarını değiştirmesinden daha doğal bir hak ve durum yoktur. Buna rağmen bazı çevreler alan değişikliğindeki meşrûiyeti hafife almaktadırlar.

 

Bana kalırsa MEB norm güncellemeyi bile beklemeden alan değişikliği takvimini, kılavuzunu yayımlanmalıdır. Ya da alan değişikliğinin kapsamı ve tarihi hakkında açıklamada bulunmalıdır. Çünkü daha önce 2. il dışından sonra, ilk atamadan sonra, eylül ayı bitmeden alan değişikliği yapılacak denilmesi ciddî bir beklenti oluşturmuştur.

 

Alan değişikliği üzerindeki sis perdesi aydınlanmalı ve artık öğretmenler resmî yerlerden açıklama beklemektedirler. Bir sitenin söylediğini diğeri tasdiklemiyor. Oysaki sağlıklı bir bilgi edinmek ancak bakanlığın yapacağı açıklamalarla mümkündür.

 

Lisans mezunları, ikinci üniversite bitirenler, yüksek lisans yapanlar, 90 saatlik teknoloji ve tasarım sertifikası olanlar ve 540 saat zihinsel engelliler öğretmenliği sertifikası olanlar her gün haber sitelerine ve bakanlığın sitelerine bakmaktan yoruldular.

 

Murat Polat

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim