Bu haber kez okundu.

Öğretmenler Becayiş Yapabilir mi ?

 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu 73.Maddesinde becayiş ile ilgili hüküm:

Madde 73 – (Değişik madde: 30/05/1974 – KHK/12; Aynen kabul: 15/05/1975 – 1897/1 md.) Aynı Kurumun başka başka yerlerde bulunan aynı sınıftaki memurları, karşılıklı olarak yer değiştirme suretiyle atanmalarını isteyebilirler. Bu isteğin yerine getirilmesi atamaya yetkili amirlerince uygun bulunmasına bağlıdır.

Öğretmenler Becayiş Yapabilir mi ?

Kanunda ki hükme göre atamaya yetkili amirin uygun görmesi ile becayiş gerçekleşebilir. Becayiş Şartları :

Aynı kurumda aynı sınıfta bulunmak (örneğin becayiş isteğinde bulunacak iki öğretmenin de MEB’de sınıf öğretmeni olması gerekiyor), becayiş yapacak öğretmenlerin kurumlarının zorunlu hizmet konusunda eş durumda olması. Becayişin eğitim öğretimi aksatmayacak bir tarihte olması.

Uygulanıyor mu ?

Maalesef becayiş isteğinde bulunanların talepleri reddedilmekte, talepte bulunanlar red cevabından sonra mahkemelere başvurmaktadır. Sitemiz editörlerince ulaşılabilen tek mahkeme kararı,

2012 yılına ait aşağıdaki becayişe ilişkin mahkeme kararıdır.

 

Becayişe ilişkin mahkeme kararıı

Becayiş Dilekçesi Örneği :

TARİH
GÖREVİ :
ÜNVANI :
ADI SOYADI :
BABA ADI :
MEMLEKETİ :
DOĞUM TARİHİ :
MEMURİYETE BAŞLAMA TARİHİ :
SİCİL NO :ÖZÜ : 73 madde hükmü uyarınca karşılıklı yer değiştirme talebi…….. (DİLEKÇENİN VERİLECEĞİ AMİR’İN MAKAM ÜNVANI)Kurumumuz …..ili (varsa ….ilçesinde), ……………………..sınıfında ve …. unvanında çalışan ………… ile 657 sayılı Kanunun 73’üncü maddesi hükmü uyarınca karşılıklı olarak yer değiştirmek istiyorum. Gereğini arz ederim.
TarihAdı soyadı
İmza



BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

öğretmen, eğitim, haber, meb, kamu, e okul, öğretmenler, sendika, psikoloji, sağlık, ekonomi, kamuhaber, meb haber, öğretmen haber, eğitim haberleri, öğretmen sorunları, eğitim psikolojisi, milli eğitim, kamu haber