Öğretmen Diyarı

Öğretmenler 3 Yıl Şartının Kaldırılmasını İstiyor

Çerçeve yönetmelik gereği geride bıraktığımız yıl sonunda yayınlanan atama ve yer değiştirme yönetmelik taslağında yer alan, eşi özel sektörde çalışan öğretmenlerin eş durumu özründen faydalanabilmesi için eşinin kesintisiz olarak üç yıl boyunca çalışmış olması gerekliliği aranmaktadır. Şubat ayında yapılan eş özrü atamalarında Sayın Nabi  AVCI tarafından verilen müjdeyle bu şart aranmamış ve binelre öğretmen oldukça çok sevinmişti. Şimdilerde ise binelrce öğretmen bu şartın Ağustos ayında yapılacak olan eş özrü atamalarında da kaldırılmasını ve uygulanmamasını istemektedir. 


Şuana kadar Ağustos ayı ile ilgili her hangi bir resmi açıklama yapılmamış olup, öğretmenlerin tedirgin bekleyişi devam etmektedir. Ancak öğretmenlerin Şubat ayında, Nabi AVCI tarafından "bu yıl şartı aramıyoruz" sözünün ardından sadece Şubat ayı için mi, yoksa 2015 yılını kapsayan bütün eş özrü atamaları için mi? bu şartın aranmayacağını oldukça çok merak ediyorlar. 


Bununla ilgili olarak bir çok kanaldan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkilelerine seslerini duyurmak isteyen binlerce öğretmen şimdilerde bu şart ile ilgili resmi bir yazı ve ya açıklama beklemektedir. Zira şimdiden bu yazın yaılacak olan yer değiştirme işlemleri için önceden hazırlık yapmaları gereken öğretmenlerimiz, bu şarta göre planlarını belirleyerek önceden özel işlemlerini ve planlarını tamamlayacaklardır. 


EŞLERİN BÜTÜNLÜĞÜ İÇİN 3 YIL ŞARTINA HAYIR


Binlerce evli öğretmenlerimizin bir çok fedakarlıkla, zor şartlar altında hem mesleğini hemde özel hayatını idare ederken, eşlerin bütünlüğü için üç yıl şartının Ağustos ayında yapılacak olan atamalarda da kaldırılmış olması gerekmektedir. Binlerce evli öğretmen bu şartın kaldırılmaması durumunda uzaktan aile yürütmenin oldukça çok zor olduğunu belirterek, gerek evliliklerinin, gerekse buna bağlı olarak performanslarının düşeceğini haklı olarak belirterek, bu şartın kaldırılmasını ve üç yıl şartının Ağustos ayında aranmamasını istemektedirler. 


MEB EŞ ÖZRÜNDE OLDUKÇA HASSAS 


Öğretmenlerimizin bu talebinin üzerine, eş özrü atamalarında oldukça hassas ve bir o kadarda özenli çalaşan MEB, bu talepleri göz ardı etmeyeceğini ummaktayız. Bu nedenle öğretmenlerimizin talebi ve haklı mağduriyetlerini göz önünde bulunduracağını düşündüğümüz MEB ilerleyen günler içerisinde umarız öğretmenlerimize gereken müjdeyi vererek, binelerce ailenin yüzünün gülmesini sağlayacaktır. 

 

 

mebmedya.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol