Öğretmen Diyarı

Öğretmenler 2016 Eylül seminer çalışmalarını istedikleri yerde yapmak istiyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından bir süredir devam eden mesleki çalışma programının istenilen ilde yapılma uygulamasının bu yılda devam edip edilemeyeceği öğretmenlerin cevap aradığı soru haline geldi. MEB'den en yakın zamanda bu konu hakkında bir açıklama yapmasını bekliyoruz.KURBAN BAYRAMI

2016 yılı Kurban Bayramı tarihinin ve tatilinin öğretmenlerin Eylül dönemi mesleki çalışmalarının ikinci haftası ile çakışmış olması öğretmenlerin eylül seminer çalışmalarını memleketlerinde alması yönünde taleplerin artmasına neden olmuştur. Kurban Bayramı Arefe günü 11 Eylül Pazar gününe, Kurban Bayramının birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü günleri ise 12-13-14-15 Eylül günlerine denk gelmektedir. Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılacağı düşünüldüğünde 12-16 Eylül haftası komple tatil olmaktadır.

 Kurban Bayramı tatilinden kaynaklı ortaya çıkan bu tablodan dolayı eylül seminer çalışmalarını memleketlerinde yapmak istemektedirler. Mevzuata göre 1 Eylül tarihinde okullarında olmak zorunda olan öğretmenler 1 Eylül perşembe günü okullarında göreve başlayacaklar daha sonra 10 Eylül tarihinde Kurban Bayramı tatili için 9 günlük tatile çıkacaklar. Kurban Bayramı öncesi 1 haftalık seminer döneminde mesleki çalışmaların öğretmenler tarafından istenilen yerde yapılmasını MEB değerlendirmelidir. Özellikle Doğu ve Güney Doğu bölgesinde uzak yerlerde çalışan öğretmenler bir haftalık süreçten dolayı birkaç kez yolculuk yapmak durumunda kalacaklar. Eylül seminer çalışmalarının istenilen yerde alınması desteklenmelidir.

Eylül dönemi mesleki çalışmaların memlekette alınması hususu öğretmenlerden ve sendikalardan gelen talepler üzerine MEB tarafından değerlendirilebilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim