Öğretmen Diyarı

Öğretmeninden öğrencisine öğütler

-Yavrularım; sizleri önce kendinize, ailenize, vatanımıza ve milletimize, hayırlı birer insan olmanız için yetiştirmeye çalıştım. Bana bu yolda yardımcı olduğunuz için hepinize teşekkürler. Umarım bu doğrultuda ömür boyu hareket edersiniz. Ne olursa olsun, hangi mesleği seçerseniz seçin öncelikle adam gibi adam olun.

-Kendinizi öyle bir yetiştirin ki, siz iş aramayın iş sizi arasın. Arayanlardan değil arananlardan olunuz.

-Konuşacağınız ve susacağınız zamanı iyi ayarlayınız. Konuşmanız gereken yerde susmayınız, susmanız gereken yerde konuşmayınız.

-Nerede ne zaman, ne şekilde hareket edeceğinizi iyi ayarlayın. Cenaze evine gidilip gülünmeyeceğini, düğün evine gidilip, ağlanılmayacağını unutmayınız.

-Her gün andımızı söylerken ettiğiniz yemine sadık kalınız.

-Zerre kadar Öğretmeninize saygı duyuyor ve seviyorsanız sigara, içki (alkol) ve uyuşturucudan uzak durunuz. Biliniz ki Öğretmeniniz bunların hepsinden uzak. Öğretmeniniz kendisi için istemediklerini, kendisine layık görmediklerini canı kadar sevdiği öğrencileri için de istemez ve layık görmez.

-Asla başkalarının hakkını çalmayınız, kendi hakkınızı çaldırmayınız.

-Hedefiniz; İyiye, doğruya, güzelliklere ulaşarak mükemmel olmayı sağlamak olsun.

-Büyüklerinize saygıda, küçüklerinize sevgide kusur etmeyiniz.

-Ne ezenlerden olunuz, ne de ezilenlerden olunuz.

-(Mevlana'nın dediği gibi, ya olduğunuz gibi yada göründüğünüz gibi olunuz.) Çift kişilik taşımayınız. Özünüzde, sözünüzde bir olsun.

-Doğrular ve güzellikler malınız, çirkinlikler ve kötülükler çöpünüz olsun.

-Onurunuz, şerefiniz, haysiyetiniz, kişiliğiniz sizin için en yüce değeriniz olsun. Bu değerlerinizden asla taviz vermeyiniz.

-Dedikodudan uzak durunuz. Başka birilerinin de yanınızda dedikodu yapmasına müsaade etmeyiniz. Dedikodu toplumu çürüten, toplumu çökerten, zararlı kötü alışkanlıklardan biridir.

-"Duyduklarınızın hiç birisine, gördüklerinizin yarısına inanmayınız." İşin aslını iyice araştırdıktan sonra karar veriniz.

-Size laf taşıyan olursa tersleyiniz. Asla laf taşımayınız, laf taşıyanlarla da arkadaşlık etmeyiniz.

-Kötülük yapması kolaydır, sonucu çok berbattır. İyilik yapması zordur, sonucu güzeldir.

-İnsanları görünüşleri ile yargılamayınız, çoğunlukla aldanırsınız. Görünüşler insanları genelde aldatır. Yakından tanımadığınız insanlar hakkında iyi veya kötü diye hüküm vermeyiniz. Gün gelir iyi dediğiniz insanlar kötü, kötü dediğiniz insanlar çok iyi çıkabilir. Tercihler size ait ama siz dış güzellik den ziyade iç güzelliğe önem veriniz.


Ahmet ATEŞ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol