Öğretmen Diyarı

Öğretmenin Yemek Parası Verilsin!

Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile 15 Ocaktan sonra memurun yemek ücretine yaptığı katkıya ortalama yüzde 7 zam yapıldığını belirten Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, memur maaşlarına zam yapılmadığı halde, yemek ücretlerine zam yapılmasının haksızlık olduğunu söyleyerek, “Kamu çalışanları arasındaki yemek konusundaki adaletsizliği önlemek için kamu işçilerinde olduğu gibi memurlara da yemek yerine ücretinin verilmesi gerekir” dedi.

 

Kamudaki ‘Yemek Bedeli Ödeneği’ politikasının memurlar arasında büyük bir ayrımcılık yaşanmasına neden olduğunu söyleyen Gürkan Avcı, aynı yemeği yiyen memurlar arasında farklı katkı payları belirlenerek, çalışanlar arasında mevki ve kıdem farkına göre farklı oranlarda yemek bedeli ödediğini ve bu sistemin değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

YEMEK YEMEYEN MEMURUN PARASI ÖDENMİYOR

Yıllardır süren bu haksızlığın başka uygulamalarla da katmerlendiğini söyleyen DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, Maliye Bakanlığının genelgeleriyle Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışan kamu görevlilerine günlük yemek bedeli tahsis edilmişken yemek yemeyen memurlara bütçeyle tahsis olunan yemek bedellerinin ödenmediğini de kaydederek, Adaletsizlik bununla da kalmıyor. Aynı zamanda birçok kamu kuruluşunda devletin vermiş olduğu katkı payları hariç olmak üzere ekstradan 50 ila 150 TL civarlarında yemek ücreti alınmasına devam ediliyor, dedi.

KALORİ İHTİYACINIZ DEĞİL MAKAMINIZ ÖNEMLİ

Memurlar arasında kalori hesabına göre değil, gösterge ve mevkilerine göre yemek bedeli belirlendiğini ve yemek yemeyen memurların katkı payları kendilerine ödenmediği için devlet eliyle hak gaspı yaşandığını kaydeden Gürkan Avcı, Öte yandan bir adet ekmeğin 1 TL olduğu günümüz şartlarında verilen 90 kuruş günlük yemek bedeli oldukça gülünç kalmaktadır. Biz devletin ödediği yemek katkı paylarının komik oranlarla anılmaktan kurtarılarak, gerçekçi rakamlara belirlenmesini istiyoruz. Öte yandan başta öğretmenler olmak üzere, yemek yemeyen memurların yemek katkı paylarının maaşlarına yansıtılmasını istiyoruz, dedi.

YEMEKHANELERDE KÖLELİK DÜZENİ VAR

Devlet dairelerindeki yemekhanelerde, kölelik dönemlerinden kalma ilkel kast sisteminin devam ettiğini söyleyen Gürkan Avcı, Çoğu yemekhanelerde şube müdürü altındaki memurlar ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmektedir. Yemekhanelerde müdür, amir ve bürokratlara özel bir bölümde kaliteli tabak, kaşık ve çatalla masalarına yemek servisi yapılıyor. Öğretmen, memur ve hizmetliler ise ayrılmış başka bir bölümde kuyruğa girerek tabldotlarla yemeklerini alıyor. Yemekhanelerde bir aşağılama ve insan hakkı ihlali yaşanmaya devam ediyor, dedi.

MEB'İ KUTLUYORUZ

Milli Eğitim Bakanlığını bakanlık yemekhanesindeki ayrımcı kast sistemini kaldırdığı için takdir ve teşekkür ettiklerini fakat bu uygulamanın başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarında da yaygınlaştırılması gerektiğini söyleyen Gürkan Avcı, Memurların yemek bedelleri ile ilgili ve yemekhanelerde yaşadıkları sıkıntılarıyla alakalı sorunlarına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimat vermesiyle ancak düzenli ve adaletli hale gelebileceğini söyleyerek, Yıllardır söylüyoruz fakat bu çifte standart bir şekilde devam ettiriliyor. Biz tüm memurların yemek ve yemekhane odaklı sıkıntılarının toptan çözüme kavuşturulmasını istiyoruz, dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol