Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMENİN SINIFTA KONTROL ETMESİ GEREKEN ÖĞRENCİ DAVRANIŞLARI

ÖĞRETMENİN SINIFTA KONTROL ETMESİ GEREKEN ÖĞRENCİ DAVRANIŞLARI

1. Öğrencilerin işlenen konu ile ilgili sorular sormaları, dersle ilgilenildiğini gösterir. Bu, öğrencilerin iletişime cevap verdiklerini gösterir. Bu durumda öğretmen sorulara ikna edici cevaplar vererek, konunun can alıcı noktalarını açıklamalı ve gerekli pekiştirmeleri anında yapmalıdır.
2. Öğrencilerin sessizce dinleyip dikkat kesilmeleri, iletişime kesinlikle cevap verdiklerini gösterir. Öğretmen sınıftaki bireylere ulaşmada doğru kanalı yakalayabilmiş demektir. Bu haldeyken sınıfta çıt çıkmaz. Öğretmen hemen önemli konuları ve çarpıcı örnek ve açıklamaları yapmalıdır. Eğer öğrenciler hareketsiz ve de gözlerini kocaman açıp öğretmene dikmişlerse bu, onların dinlemeye çok istekli olduklarını gösterir.
3. Sınıfta ders esnasında gülüşen öğrenciler olabilir. Öğretmenin konuları verirken araya kattığı ince ve kısa esprilere gülen öğrencilerin olması, dersin dikkatlice takip edildiğini gösterir. Gülüşmenin birbirlerine bakarak olması öğrencilerin dinlediklerini ifade eder. Tebessüm tarzı bir gülüş, olumlu mesaj anlamına gelir. Fakat geriye yaslanıp kaşlar biraz yukarı kalkmış ve bakışlarda nitelik kaybolmuşsa bu, öğrencilerin dinlediklerini ama öğretmene katılmadıklarını hatta onu küçümsedikleri anlamına gelir. Bu mesajı alan öğretmen söylediklerini içinden hızlıca düşünerek bir hata yapıp yapmadığını kontrol etmelidir.
4. Sınıfta esneyen veya uyuyan öğrencilerin olması mesajın öğrenciler tarafından alınmadığını gösterir.
5. Sınıfta etkili bir iletişim için sınıf gürültüsünün kesinlikle engellenmesi gerekir. Gürültü, iletişimi engeller.


Kaynak: http://www.egitimcafe.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim