Öğretmen Diyarı

Öğretmenin en çok merak ettiği cevaplar

1-Okul müdür yardımcıları, Öğretmenlerin üstü veya amirimidir? 

 Okul Müdür yardımcıları, öğretmenlerin üstü veya amiri değildir. Bu konuda Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü Teftiş kurulunun 2012 yılında görüşü vardır. Söz konusu aynı görüşü 01.07.2013 tarihli Ankara Mehmetçik Lisesindeki bir soruşturmada,öğretmenlerin ders defterlerini imzalamalarına rağmen, derse girmeyerek öğretmenler odasında çay kahve sohbeti yapmaları üzerine,müdür baş yardımcısının öğretmenlere, derse niçin girmediniz ? Sorusuna hakaretle cevap veren öğretmene, kınama cezası verildi.


Aynı şekilde müdür başyardımcısının, Niçin derse girmediniz, sorusunu ve söylem tarzınıda hakaret kabul edildi ve kınama cezası verildi.


Soruşturmanın Tahlil ve Münakaşa kısmında, müdür baş yardımcısı, öğretmenlerin üstü veya amiri olmadığı için kınama cezası verildi belirtilmektedir.


 Ankara Maarif müfettişleri Haşim karagöz ve Tevfik Fİkretin bilginin  Mütelası 2- Okul Müdür yardımcısı öğretmenin dersini veya görevini  denetleye bilir mi? öğretmene  görev verebilir mi?


Hayır, öğretmenin dersini denetleme işini sadece okul müdürü yapa bilir, bu görev müdür yardımcısına devredilemez


Okul müdür yardımcısı hiç bir süretle öğretmene görev veremez3- rehber öğretmen veya müdür yardımcısı sınıftan öğrenci alabilir mi?


Okul müdür yardımcısı veya bir başkası sınıftan öğrenci alamaz. Derste izin verme yetkisi öğretmene aittir.Müdür yardımcısı veya rehber öğretmen, öğrenciyi sınıftan alamaz.


Rehber öğretmen, rehberlik çalışmasını ders sonrası veya daha önce randevu vermiş ise öğretmene önceden haber vermek zorunda, sınıftaki öğrenciyi izin siz alamaz


Eğer okul müdürü, izin kağıdı doldurmuş ise dersden öğrenci alına bilir. dersten öğrenci almaya ancak müdür izn verebilir. Bu yazılı izinle olabilir.


4- Öğretmen Öğrenciyi Dersten atabilir mi?


Öğretmen öğrenciyi dersten atamaz. Öğretmen öğrenci yaramazlık yapıyor diye sınıftan çıkaramaz, eğer çıkarmak zorunda ise okul idaresinin bilgisi doğrultusunda nöbetçi öğretmene geçici olarak emanet edebilir öğrenci ile ilgili sorumluluk yine öğretmene aittir.


5-nöbet defterinin kararlanmasıO günü okulda nöbetçi öğretmen olarak görevliydim.Bir öğretmen arkadaşımız öğleden önce derslerine gelmedi.Nöbet defterine öğleden önceki saat için (4 saat) gelmedi olarak not düştüm.Öğleden sonraki saatlerine geldi. Gün sonunda defteri nöbet sorunsuz olarak tamamlandı olarak not düşerek nöbeti bitirdi.Ancak ertesi gün nöbet defterinde 4 saat derse gelmeyen bu arkadaşın isminin defterde üzerinin çizildiğini gördüm adeta karalanmış neden yazdınız der gibi bir karalamaydı.

1) Burada nöbet defteri karalandığı için bir suç işlenmiş olmuyor mu ? 

2) Bu konuda o günün nöbetçi öğretmeni olarak benim bir tutanak tutmam gerekiyor mu? 

3) Bu durumu idareye bildirdiğim halde idare umursamaz(malum öğretmen idarecinin yakını) bir tavır halinde ne yapmam gerekir?


Şikayetçi olabilirsiniz. Zaten nöbet defterinde kimin karaladığı ortaya çıkacaktır. Nöbet defteri resmi defter olduğundan sorumlular ceza alır.


6-Nöbetçi öğretmen derse geç kalan öğretmenin ders defterini kapata bilir mi?


Hayır kapatamaz.Nöbetçi öğretmen derse geç kalan öğretmenin geçkaldığı saati kaç dekika geç kaldığını Nöbet defterinin İlgili bölümüne yazar. ders defterini kesinlikle kapatamaz, kapatırsa suç işler. 


devam edecek


Kaynak:kamu 7.com 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim