Öğretmen Diyarı

Öğretmene yeni yılda 273 TL\'lik müjde

Öğretmenler, memurlara uygulanan genel zammın dışında eğitim-öğretim tazminatı olarak Temmuz ayında maaşlarını 75 TL zamlı alacak. Hükümet, 2014 yılında memurmaaşlarına yapılan zamlarda öğretmenler için pozitif ayrımcılık yaptı. Bütün memurlarayapılan taban aylığa brüt 175 liralık zamdanyararlanan öğretmenlerin, eğitimöğretimtazminatlarında Ocak'ta 75 lira artış oldu.

 

EKSTRA AYARLAMA

 

Eğitim-öğretim tazminatlarında Temmuz ayında bir 75 liralık artış daha gelecek. Böylelikleöğretmenler bu yıl maaşlarını, ilk 6 ayda 75, ikinci 6 ayda ilave 75 lira ile toplamda 150 lira ekstra zamlı almış olacak. Taban aylıktaki artış da dikkate alındığında öğretmenlerinmaaşlarında 2014 yılında yaklaşık 273 lira net artış sağlanmış olacak.

 

MAAŞLAR NE OLACAK?

 

Buna göre; göreve yeni başlayan bekar, bütün ek derslerine giren bir öğretmen 2 bin 710 lira maaş alacak. 3 çocuk sahibi olan ve göreve yeni başlayan öğretmenin maaşı 2 bin 988 lira olacak. Üst kademedeki, kıdemli, evli, eşi çalışmayan, 3 çocuk sahibi ve bütün ekderslerine giren bir öğretmen 3 bin 334 lira maaş alacak. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, geçen yıl gerçekleşen toplu sözleşmelerde öğretmenlere pozitif ayrımcılık yapılması için Maliye Bakanlığı'na talimat verdiğini açıklamıştı.

 

ÖDENEKTE DE 100 LİRA ARTIŞ

 

Öğretmenlere her yıl eğitim öğretim döneminin başında ödenen eğitim ödeneği de 100 lira artırılarak 850 lira oldu. 2015 yılında da eğitim ödeneğinin 950 lira olacağı belirtildi.Öğretmenlerin zamları, geçen yıl yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde belirlenmişti. 

 

Kaynak: Takvim 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim