Öğretmen Diyarı

Öğretmene Verilen Ceza, Sendikal Hakkın İhlali

Anayasa Mahkemesi, Eğitim-Sen'in Türkiye genelinde düzenlediği işe gelmeme eylemine katılan öğretmene verilen uyarı cezasını, sendikal hakkın ihlali saydı

-Anayasa Mahkemesi, Eğitim-Sen'in Türkiye genelinde düzenlediği işe gelmeme eylemine katılan öğretmene verilen uyarı cezasını, sendikal hakkın ihlali saydı. İhlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması bakımından yeniden yargılama yapılmak üzere Yüksek Mahkeme, kararı ilgili mahkemeye gönderdi.

Mersin'in Tarsus ilçesinde Eğitim-Sen üyesi olan bir öğretmen, sendikanın 28-29 Mart 2012'de Türkiye genelinde işe gelmeme eylemine katılma kararı aldı ve işe gelmedi.

Tarsus İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ise eyleme katılan tüm sendika üyeleri hakkında soruşturma başlattı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü soruşturma sonucunda başvurucu öğretmene, mazeretsiz işe gelmediği gerekçesiyle uyarı cezası verdi.

Öğretmen Mersin Valiliğne cezaya itiraz etti. Mersin Valiliğince yapılan itiraz reddedildi.

Mersin 1. İdare Mahkemesine disiplin cezasına ilişkin işlemin iptali istemiyle dava açtı.

Bu mahkeme de disiplin cezasına ilişkin işlemin iptali istemini kabul etmedi. Öğretmen Mersin 1. İdare Mahkemesinin kararına itiraz etti. Adana Bölge İdare Mahkemesi ise ilk derece mahkemesinin kararını onadı. Başvurucunun karar düzeltme istemi de Adana Bölge İdare Mahkemesinin kararıyla reddedildi. Öğretmen bunun üzerine Yüksek Mahkeme olan Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

Başvuruyu kabul edilebilir bulan Anayasa Mahkemesi İkinci Bölümü, Anayasa'nın 51. maddesinin ihlal edildiğine oy birliğiyle karar verdi.

 

kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol