Öğretmen Diyarı

Öğretmene Rotasyonda Dengeler Nasıl Değişir ?

Her sene sonunda aynı okul-kurumda sekiz yıldır çalışan bir öğretmenin sene sonu atama ve yer değiştirme işlemlerinde tercih yaparak il içinde farklı kurumlara tercih yapmasını ön gören değişiklikle bir çok öğretmenin dengesi alt üst olacaktır. Sene sonunda yapılacak bu işlemlerde atamalar norm kadro ve hizmet puanı üstünlüğü esasına göre yapılacak olurken, tercih yapmayan yada tercihlerinden hiç birine atanamayan öğretmene re'sen atama yapılacak. Böyle bir uygulamanın taslak halinde yayınlanan yönetmeliğin geçerliliği durumda bütün dengeler alt üst olacak.

Her öğretmeni büyük bir hayal kırıklığıa uğratan bu yönetmelik için yaklaşık 400 Bine yakın öğretmen 2015 yılı yazında yer değiştirmek zorunda, düzeni bozulmak zorunda bırakılacaktır. Belirli bir düzen kurmuş ve oturtmuş öğretmenlerimizin genç ve yaşlı öğretmen demeden farklı ilçelere atanması onların düzenini yakınadan etkileyecektir. Bu yöentmelikte taslağındaki bu madde tamamen kaldırılmalı yada il içi rotasyonunda alanları sınırlandırılmalıdır. Bir ilin merkezinde olan yada farklı bir ilçesinde olan öğretmen il içide olsa düzeni alt üst olacaktır. Birbirine 150 200 km uzaklıkta olan ilçeler bulunmaktadır. Ya da bir ilin merkezinde görev almış öğretmenler tercih yapmamaları ya da tercihlerinin olmaması durumunda ilçeye atanması sosyo ekonomik açıdan etik olmayacaktır. Yıllardır görev yaparak bir düzen kurmuş olan öğretmenlerimiz bu uygulamayla yıpratılmamalıdır. 

Yayınlanmış olan bu taslak yönetmelikteki yer alan rotasyon için performans artışı olacağını düşünen bakanlık yanılmaktadır. Bir kurumda ya da okulda tutunmuş olan bir öğretmen o kurumda düşünüldüğü gibi yan gelip yatmamaktadır. Artık o kurum öğretmenin alıştığı evi çevredeki, mahalledeki öğrenciler yada öğrenci olacak çocukları haline gelmiştir. Böyle bir uygulama kaldırılmasa bile rotasyon il içi değil ilçe içi yapılmalıdır. Böyle bir uygulama çok geride çok mağdur bırakacaktır..


Mebmedya.Com

Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol