Öğretmen Diyarı

Öğretmene Rotasyon İptal Edildi! Peki, İkinci İl İçi Ve İl Dışı Tayin Yapılmalı mı?

Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından 2015 yılında aynı eğitim kurumunda 15 yıl süre ile çalışan öğretmenlere uygulanması planlanan rotasyon iptal edildi.

Rotasyon iptalinin ardından Öğretmenlere 2015 yılı için 2. kez il içi ve il dışı tayin hakkı verilmeli mi? İşte detaylar      Rotasyon İptal Edildi Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı "ROTASYON UYGULANMAYACAK!"   Milli Eğitim Bakanı Avcı, dershanelerle ilgili idari bir düzenlemeye gidileceğini, öğretmenlerin de rotasyona tabi tutulmayacağını açıkladı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Anayasa Mahkemesinin dershanelerle ilgili iptal kararını göz önüne alarak, sektör temsilcileriyle ve hukukçularla bir araya geldiklerini belirterek, "Ortaya çıkan boşluğun bir idari düzenleme ile giderilebileceği kanaatine vardık. Bunu da sektör temsilcileriyle görüşerek oluşturduk. Yönetmeliğimizi bu hafta içinde yayımlayacağız" dedi. 'Rotasyon uygulanmayacak' Rotasyona tabi öğretmenlerin atanmasına ilişkin soruya Avcı, "Yapılan müracaatları değerlendirdik rotasyona tabi olan veya herhangi bir gerekçeyle, nedenle rotasyon dışında kalması öngörülebilecek bütün öğretmenlerimizin durumunu içeren bir simülasyon yaptık ve o simülasyon neticesinde gördük ki aslında rotasyonla amaçladığımız eğitsel hedefler bu simülasyondan çıkmış. O nedenle dün akşam konuyu Sayın Başbakanımıza arzettim. Onun da telkini ve tavsiyeleri doğrultusunda, Bakanlığımızda yaptığımız istişare görüşmeleri sonucunda, ilgili birimlerimizle yaptığımız değerlendirmeler sonucunda rotasyonun uygulanmamasına karar verdik" ifadelerini kullandı.  

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Öğretmenlere uygulanacak olan rotasyon kararının iptali yeni bir tartışma yarattı. Öğretmenlere 2.Kez İl İçi ve İl Dışı tayin hakkı verilmeli mi? Rotasyon iptal kararını yorumlayan 2 Büyük sendika başkanları Öğretmenlere acil olarak 2. kez İl İçi ve İl Dışı tayin hakkı verilmesi konusunda birleştiler.

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın konu ile ilgili olarak sosyal medya üzerinden " Milli Eğitimde Rotasyon iptal edildi. Rotasyon uygulamasında ilçe sınırlamasının dışına çıkılıp,grup oluşturulmasının hata olduğu anlaşıldı. Milli Eğitim Bakanlığı uyarıları dikkate almak yerine bildiğini okuma alışkanlığından vazgeçmediği sürece bu hataları yapmaya devam edecek. Ikinci il dışını bari yapıp, doğru düzgün bir iş yapılsın. MEB ayak üstü elli karar almaktan vazgeçmeli,istişareli doğru kararlar alabilmeli " açıklamalsında bulunarak öğretmenlere 2.kez il içi ve il dışı tayin hakkı konusunda destek verdi.  

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'ta rotasyon kararının ardından sosyal medya üzerinden konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. İsmail Koncuk " Rotasyon iptal edildi.Öncelikle bize göre büyük bir hatadan dönülmüştür.Bu konuda talepleri değerlendiren Sy Nabi Avcı'ya teşekkür ediyorum.

MEB rotasyon konusunda devam deseydi, tercihlerine yerleşemeyen yaklaşık 5000 öğretmen resen tercihleri dışında okullara gideceklerdi.Bu durumu da göz önüne alan MEB ve Sy Nabi Avcı Rotasyonu iptal etmiş ve doğru bir karar vermiştir.Bundan sonra ne yapılmalıdır?

MEB hemen 2. Il içi ve 2. İllerarası tayin istekleri için harekete geçmelidir.Bunda Sy.Avcı'nın aynı hassasiyeti göstereceğine inanıyorum." açıklalarında bulunarak 2.kez il içi ve İl Dışı tayin hakkı konusunda Eğitim Bir Sen Başkanı Ali Yalçın ile otrtak bir noktada buluştular. 2.Kez İl İçi ve il Dışı tayin hakkı konusunda sitemizde yayımlanan anket sonuçlarına göre katılımcıların %82'si bu hakkın öğretmenlere tatınması yönünde oy kullandılar.

 Öğretmenlerimiz , Bakanlık tarafından norm güncellemesi yapıldıktan sonra 2. kez il içi ve il dışı atama talep etmektedir.  

Milli Eğitim Bakanlığının 47 bin öğretmen atamasından önce , norm kadro güncellemesi yaparak 2. kez il içinde sıraları çalıştırıp ; il dışında da atama başvurusu alması mağdur durumda bulunan öğretmenlerimizi rahatlatacaktır.  Bakanlığın ve sendikaların öğretmenlerimizin bu haklı talebine kulak tıkamaması gerekir..


 

kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim