Öğretmen Diyarı

Öğretmene Memura Mazeret Atamalarında Güzel Haber
 Mazeret grubu atamalarında memurların ve özellikle öğretmenlerin büyük sorun yaşadığı sağlık mazereti ataması için 'sadece eğitim ve araştırma veya üniversite hastanesinden' kabul edilen rapor uygulaması Danıştay tarafından durduruldu.


Öğretmenler ve memurlar özellikle sağlık raporu almada hastane sorunu yaşıyor, rapor almak için çoğu zaman başka şehire gitmek zorunda kalıyor, bazen de raporla ilgili sorunlar yaşıyordu. Danıştay kararı memurlara adeta müjde etkisi yaptı.Danıştay, memurların tayinleriyle ilgili 2 maddenin yürürlüğünü durdurdu. Sağlık özrü atamaları için hastane farkı kalktı. Eski göreve dönme imkanı da getirildi

Memur tayinlerinde yeni dönem başladı. Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu, Memurları Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik'in 2 maddenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Danıştay, sağlık özrü atamaları için 'sadece eğitim ve araştırma veya üniversite hastanesinden' rapor alınması zorunluluğunun getirilmesi ve memurların görev yaptığı yerden ayrılması halinde bir daha eski görev yerine atanmayacağı yönündeki maddelerin hukuka uygun olmadığına hükmetti.HUKUKA UYGUN DEĞİLKararda şöyle denildi: "Kamu görevlisinin belirli bir hizmet alanına bir daha atanmaması durumu ölçülülük ilkesine aykırı olup, hizmet gereğini aşan bir sonuç doğurmaktadır. Bu nedenle kamu görevlisinin ömür boyu yasaklılığı sonucunu doğuran ve hukuki dayanağı bulunmayan dava konusu düzenlemede kamu yararı hukuka uyarlılık görülmemiştir."

Kaynak: www.ogretmenlersitesi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim