Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMENE İADE-İ İTİBAR

Gerek sosyal medya, gerekse toplumun bütün katmanlarında “öğretmen” mesleği maalesef ekonomik durumuyla anılmakta ve değerlendirilmektedir. Atanamayan öğretmen okulu mezunlarının sayısının 400 binlere dayandığı günümüzde, öğretmen yazık ki ekonomik yetersizlikleriyle hafızalarımızda yer almakta.

   Öğretmenler, üniversiteden mezun olduğu andan itibaren bir mücadelenin içinde kendilerini bulmaktadırlar. Önce, atanabilmek için verilen zorlu sınav mücadelesi, şansı yaver gidip atanmayı başaran öğretmenler ise öncelikle maaş ve sosyal hakların yetersizliği ile ilgili çetin bir  onur mücadelesi vermektedirler.

   Onur mücadelesi diyorum, çünkü toplum maalesef “ne kadar para, o kadar itibar” algısı ile hareket etmektedir. Bu da doğaldır. Bir meslek gurubuna verilen önem, doğaldır ki, yapılan işin önemine binaen takdir edilen ücret ile doğru orantılıdır. Ücretiniz az ise, işin önemi ve işi yapanın kalifiye olmasının da pek ehemmiyeti yoktur(!)

    Ancak şunu belirtmeliyim ki, fedakar eğitimcilerin belki de sorunları arasında, en az önemsediği konu maddi sorunlarıdır. Eğitimciler, itibarsızlaştırılmaktan ve saygınlığının her geçen gün yok olmasından daha çok şikayetçidir. Sınıfta öğrencisinin karşısında hiçbir yaptırımı olmayan, velilerin gözünde hiçbir ehemmiyeti olmayan, amiri durumunda ki bürokratların gözünde hiçbir değeri olmayan memur konumunda olmaktan, emin olunuz ki daha fazla dertli ve şikayetçidirler.

    Verdiği ders notlarındaki takdiri bile sorgulanır duruma gelmiştir öğretmenin. Veliler pervasızca dönem sonlarında okulları mesken tutup, öğretmenin verdiği notları eleştirmekte, öğrencinin başarısızlığını görmezden gelip, rahatlıkla öğretmenlere saldırabilmektedirler. Bir sınavdan 95 notunu almış öğrencinin velisi, milli eğitim müdürüne gidip 100 yapılması için şikayetçi  olabilmektedir.

    Kısacası, insanlar eğitim, okullar eğitim alacak öğrenci, öğrenciler kafası rahat öğretmen, öğretmen ise iade-i itibar aramaktadır.

 

 

 

 

 

kamu alem

Anahtar Kelimeler:
öğretmene iade i itibar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim