Öğretmen Diyarı

Öğretmene ekimde sınav var performansta ise 3. tur kalktı

Aday öğretmen ilki geçtiğimiz 15 Mayıs’ta yapılan diğeri de 12 Haziran’da gerçekleştirilecek iki aşamalı performans değerlendirmesine girecek, başarılı olursa yazılı sınava katılacak


Haber Türk'ten Pervin Kaplan'ın haberine göre; bakanlık 19 Eylül 2014 tarihinde ataması yapılan aday öğretmenlerin herhangi bir mağduriyete uğramaması adına üç kez değil, iki kez performans değerlendirmesi yapmaya karar verdi.Aday öğretmenler 12 Haziran tarihinde ikinci değerlendirmeye girecek ve nihai performans puanları da bu tarihte belli olacak.


Performanstan başarı ile geçenlerin gireceği yazılı sınava gelince; geçtiğimiz hafta il milli eğitim müdürleriyle yapılan toplantıda bu sınavın tarihi olarak aralık ayı dile getirilmişti. Bakanlık bu tarihi son olarak ekim ayı olarak belirledi.Bakanlık, “12 Haziran itibarıyla performans değerlendirmesinde başarılı olan aday öğretmenleri, 19 Eylül 2014 tarihinde ilk atamaları yapıldığından ve bir yıllık çalışma sürelerini, 15 günlük mehil süresi sebebiyle 4 Ekim 2015’te tamamlayacaklarından uygulanacak sınava ekim ayında girecekler. Bu sınavı da ekim ayının ikinci haftasında yapmak üzere çalışma yürütülüyor” açıklamasını yaptı. Kesin tarih önümüzdeki günlerde açıklanacak.


Geçtiğimiz eylül ayından itibaren ve yeni atama yönetmeliğine göre de performans ile yazılı ve sözlü sınavlarla “adaylıkları” kaldırılacak yaklaşık 55 bin öğretmenin bir türlü çalıştıkları il ve ilçelerde yanıtını bulamadıkları soruyu bakanlık yetkililerine bir kez daha soruldu. “Hangi kurumlardan alınan adaylığın kaldırıldığını gösteren belge geçerli olacak?”.


Yanıt, sadece özel okul ya da dershane değil tüm özel öğretim kurumlarında adaylığı kaldırılan öğretmenler varsa bu belgeler geçerli. Bu belgesi olanlar performans değerlendirmesine de sınava da girmeyecek. Göreve başladıkları tarihten itibaren sadece bir yıl çalışmaları gerekecek. Bu süre sonunda asıl öğretmenliğe atanacaklar. Ancak öğretmenlerden gelen sorular bize birçok ilde milli eğitim müdürlüklerinin bu konudan habersiz olduklarını gösteriyor. Öğretmenler “adaylığının kalktığını gösteren belgeyi verecek” bir muhatap bile bulamıyorlar. Bu da, mağduriyet yaşanmaması için bakanlığın, illeri ve ilçeleri bu konuda bilgilendirmesi ve uyarması gerektiğini gösteriyor.

Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol