Öğretmen Diyarı

Öğretmene çifte kayıp

Devlet memurlarının çalışma kurallarını ve haklarını belirleyen 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu yeniden değişiklikile karşı karşıya. Peki işçi, memur, öğretmenlerin özlük hakları, yaz tatili nasıl düzenlenecek.
657 sayılı devlet memurları kanunu değişiyor, eğer şu anda gündemde olan tasarı ve değişiklikler yasalaşırsa memurlar iş güvencesini kaybedecek. Öğretmenler ise memurluklarını kaybetmekle birlikte yaz tatili hakkından da olacak.

Yeni Hükumet, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nu değiştirmek için kolları sıvadı. Seçimlerden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da birkaç defa gündeme getirdiği memurların işten çıkartılmasının kolaylaştırılması konusu yeniden gündemde. DMK 1965 yılında çıkarılmıştı. Çok kez değiştirilen kanun yeniden değiştirilecek. Bu değişiklikler memur ve özellikle öğretmenleri vuracak.

Yapılacak değişiklikle memurlar iş güvencesini kaybedecek ve Memur-işçi ayrımı kalkacak, memurların işten çıkartılması kolaylaştırılacak.

Yeni 657 ile şunlar yapılacak
*Memurların çalışmalarını değerlendiren ödül yönetmeliği yeniden düzenlenecek. Öğretmenlikte performans artırılması ön plana çıkarılacak.

*Öğretmenlerin 3 aylık yaz tatilleri daha dolu ve planlı bir şekilde kullanılacak. Tasarı böyle diyor ama öğretmenler fiilen 2 ay yaz tatili yapıyor.

*İş tanımı yeniden yapılacak. Başarı da başarısızlık da karşılığını alacak.

*Performans, özlük haklarının belirlenmesinde, yükselmede daha etkili olacak.

*Kamu işçisi ve kamu çalışanlarının aynı statüde olması sağlanacak. Kamu işçisi ve kamu çalışanının ücret farklılıklarının ortadan kaldırılmasına özen gösterilecek.

*Suç işleyenlerin devlet memurluğundan çıkarılması kolaylaştırılacak.

*Devlet memurunu sadece üst düzey imza yetkisi olanlar temsil edebilecek, bunların sayısı da çok az olacak. Bu görevlilerin grev hakkı olmayacak.

*Devlet hakem kurulu bu kişilerin iyi düzeydeki ücretini belirleyecek

 

Kaynak: ogretmenlersitesi.com

Anahtar Kelimeler:
öğretmene çifte kayıp

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim