Öğretmen Diyarı

Öğretmene Bunu Da Yaptılar

Öğretmenlerin zaman zaman veliler tarafından yaptığı uygulamalar neden ile eleştiri ve baskılara maruz kaldığı görülmüştü. Ancak bu defa öğretmen okul müdürü tarafından adeta yok sayıldı. Karneye yazdığı görüş müdür tarafından silindi.
Öğretmenlerin en önemli görüş bildirme yeri olan karnedeki öğretmen görüşüne okul müdüründen sansür. Tarihte pek nadir rastlanan öğretmen görüşüne sansürü bir okul müdürü yaptı ve öğretmenin görüşlerini beğenmeyerek karneden sildi.
Ankara’da Türkan Yamantürk İlkokulu’nda ilk yarıyılın sona erdiği ve öğrencilerin karne heyecanı yaşadığı sırada garip bir sansür olayı yaşandı. İlkokul 3’üncü sınıf öğrencilerine verdiği karnenin öğretmen görüşü kısmına, şair Şükran Kurdakul’un “Al Beni Sevecenliğine” şiirini not düşen sınıf öğretmeni Necla Arslan sansüre uğradı. Okul müdürü Erhan Ölekli, Arslan’ı telefonla arayarak öğretmen görüşü kısmındaki ifadelerin siyasi olduğunu söyleyerek değiştirmesini istedi. E-okul sistemine girilerek sözkonusu ifadeler öğretmen Arslan’ın rızası olmadan değiştirildi ve öğrencilere öğretmen görüşü kısmı boş bırakılmış karneler dağıtıldı. Arslan, e-okul sisteminde yalnızca kendisi tarafından değiştirilebilen bilgilere müdahale edildiği gerekçesiyle Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurdu. Siyasi içerikli olduğu gerekçesiyle sansürlenen şiirin en bilindik dizeleri, “Çocuğum ben, göğsünde büyüt, Umudum ben, düşüncende geliştir” şeklinde.


Öğretmen Necla Arslan, “E-okul sisteminde öğretmene ait bölümü öğretmenin kendisi haricinde kimse değiştiremez. Notlar yanlış yazılsa bile ancak öğretmen tarafından düzeltilebilir. Bu alana hukuksuz biçimde müdahale edildi” dedi.

Konuyla ilgili görüşünü sorduğumuz Türkan Yamantürk İlkokulu Müdürü konuyla ilgili yorum yapmak istemediğini belirtti. Eğitim Sen Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Özgür Bozdoğan, okullara, öğretmenlere ve öğrencilere yapılan dayatma ve müdahalelere karşı olduklarını belirterek sansüre tepki gösterdi.

***

Sansürlenen o şiir:

Ben sevdayım, al beni sevecenliğine,
Ben gülüm, dallarına aşıla beni,
Çocuğum ben, göğsünde büyüt,
Umudum ben, düşüncende geliştir.
Acıyım, gerçeği ararsan bende,
İnancım, coşkuyu yaşarsan bende...

Kaynak: birgun.net
doğu eroğlu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim