Öğretmen Diyarı

Öğretmene ‘Abdülcanbaz’ Dağıtmak Hakarettir

Eğitim-Bir-Sen İstanbul 6 No’lu Şube Başkanı İdris Şekerci; “Şişli Belediyesi 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde ilçe genelindeki öğretmenlere izin almaksızın

 

Eğitim-Bir-Sen İstanbul 6 No’lu Şube Başkanı İdris Şekerci; “Şişli Belediyesi 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde ilçe genelindeki öğretmenlere izin almaksızın Turhan Selçuk’un dini ve ahlaki değerleri aşağılayan ‘Abdülcanbaz’ kitabını dağıtarak aslında hediye adı altında hakaret etmiştir” dedi.

 

CHP’li Belediyelerin bu milletin inancı ve değerleriyle kavgası ne zaman bitecek merak ediyoruz. Diyen Şekerci; “2009’da 24 Kasım’da Öğretmenlere Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği’ne ait “Mustafa Necati ve Cumhuriyet Eğitim Devrimi” adlı kitabı dağıtan CHP’li Kartal Belediyesi gündeme gelmiş ve İslam dininin aşağılayan, evrim propagandası yapan kitap, siyasi içerik taşıması nedeniyle toplatılmış ve belediye bir skandala imza atmıştı. Skandallara imza atmaya meraklı belediyeler kervanına CHP’li Şişli Belediyesi katılmıştır” şeklinde konuştu.

 

Turhan Selçuk’un kitabının satılmasında ve okunmasında her hangi bir sorun yoktur. Fakat toplumun diniyle, değerleriyle, milletin inancıyla dalga geçen bir kitabın belediye kaynaklarından fonlanarak öğretmenlere dağıtılması kabul edilemez. Okullar isteyenin istediğini yapacağı, elini kolunu sallayarak aklına geleni uygulayacağı, siyasi propagandasını yapacağı alanlar değildir. Öğretmenler ise inancıyla dalga geçilecek insanlar hiç değildir. Şeklinde konuşan Şekerci; “Sendika olarak kültür ve sanat faaliyetlerine karşı asla bir karşıtlığımız olamaz. İcra edilen faaliyetin izleyicisi ve yayınlanan eserin alıcısı olacaktır. Bu konudaki duruşumuzla aynı zamanda özgürlüklerin teminatıyız. Fakat bir belediye kaynaklarından fonlayarak ekseriyeti Müslüman olan bir ülkede içeriği yönünden tartışmalı bir kitabı okullarda elini kolunu sallayarak dağıtıyorsa burada Müslüman mahallesinde salyangoz satma vardır. Bunu kabul etmek ve buna rıza göstermek mümkün değildir. Siyaseten halk bu hareketi nasıl değerlendirir bilmeyiz ama biz eğitim sendikası olarak belediyelerin bu tür konularda daha seçici davranması gerektiğini düşünüyoruz.” Dedi.

 

İdris Şekerci ;“Şişli Belediyesi hata yapmıştır. Öğretmenlere özür borcu vardır” diyerek sözlerini tamamladı

 

.gazetekamu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol