Öğretmen Diyarı

Öğretmen yoksulluktan ne zaman kurtulacak?

İrgil, öğretmen maaşlarını Meclis gündemine taşıdı. “Öğretmen yoksulluktan ne zaman kurtulacak?”
CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde, öğretmenlerin ekonomik sorunlarını Başbakan’a sordu.

Eğitim-İş’in 24 ilde yaptığı, öğretmenlerin ekonomik durumlarını ortaya koyan araştırmasını baz alan İrgil, öğretmenlerin yüzde 89’unun maddi zorluk çektiğini, yüzde 79’unun gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle mesleğine motive olamadığını, yüzde 62’sinin psikolojik sorunlar yaşadığını, yüzde 61’i ise daha çok para kazanacağı bir iş imkanı olursa öğretmenliği bırakacağını belirtti.

İrgil verdiği soru önergesinde şunları sordu: “Önümüzdeki dönemde öğretmen maaşlarında bir iyileştirme yapılması planlanıyor mu? Eğer böyle bir planlama varsa, yapılacak iyileştirmeyle öğretmen maaşları yoksulluk sınırının üzerine çıkarılacak mı? Öğretmenlerin 9.24 TL olan ek ders ücretlerinin ve 20.77 TL olan çocuk yardımları yeterli midir? Eğer değilse bu maddelerde yapılacak iyileştirme planı nedir? Öğretmenlere yılda bir kez ödenen eğitim öğretime hazırlık ödeneği, tüm eğitim çalışanlarına neden ödenmemektedir? Bu konuya ilişkin bir çalışma yapılacak mıdır? Yapılacaksa miktarı ne olacaktır? Öğretmenlere toplu taşıma araçları ve internet hizmetinin ücretsiz olması düşünülüyor mu? Böyle bir planlama varsa, uygulamaya ne zaman geçilecektir?”

 

Kaynak: turkkamu.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim