Öğretmen Diyarı

Öğretmen tayinlerindeki sorun ne zaman çözülecek?
Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) il dışı ve il içi ikinci aşama başvurularını almaya devam ediyor. Fakat tayinlerle ilgili sorunda Kurban Bayramı öncesinde çığ gibi büyüyerek devam ediyor. 2016 öğretmen nakillerinin sağlıklı olarak yapılmamasından dolayı sadece öğretmenler mağdur olmayacak. Öğrenciler, veliler ve dolayısıyla tüm eğitim camiası etkilenecek.
Öğretmen nakillerinde 3 temel sorun bulunuyor. Birincisi iller arası nakil bekleyen öğretmenler için ikinci aşama başvurularda yeteri kadar kontenjan açıklanamadığından bir çok branşta öğretmenler başvuru bile yapamadılar. Kontenjanların güncellenmesine rağmen halen sorun çözülmedi ve boş olan okulların normları öğretmenlere açılmadı.İkinci sorun il içi atama bekleyen öğretmenlerin durumu da iller arasıyla aynı kaderi yaşıyor. Çünkü iller arasında açılmayan normlar il içinde de açılmayarak formaliteden öteye gidemeyen bir atama dönemi yaşanmakta. İller arası ve il içi abartmıyoruz 10 binlerce boş kadroya atama neden yapılmadığı anlaşılır gibi değil. Ücretli öğretmen başvuruları da alınmaya devam eden bir çok milli eğitim müdürlüğü var. Öncelik ücretli öğretmenlerin bu boş yerlere doldurulması mı yoksa Milli Eğitim Bakanlığı'nın kadrolu öğretmenlerinin haklı yönetmelik gereği nakil talebi mi?Üçüncü ve en büyük sorunlardan biri de eş durumu mağduriyeti. Milli Eğitim Bakanlığı her yıl yaptığı il ve ilçe emrini henüz açamadığından şu an ilk etapta 6 bin 500 öğretmenin hiç nakli olmadı ve ailelerinden uzaktalar.
Öte yandan eş durumunda ilçe emri de verilmediğinden aynı ilde çalışmasına rağmen 100lerce km uzakta yine aileler ayrı çalışmak zorundalar.Birçok alanda tüm sendikalar ve başkanları özellikle MEB yetkililerine seslerini duyurmalarına rağmen MEB'ten ses yok. bayram öncesinde nakil bekleyen öğretmenler için bir en önce müjdeli haberin gelmesi 19 Eylül'de açılacak okullara öğretmenlerin de gelmesi demek yoksa bir çok okulda öğrencilerin dersi boş geçecek.Hiçbir sene bu kadar kadro boş olmamıştı. Bilindiği üzere olağanüstü bir dönemdeyiz ve MEB'te 28 bin 163 öğretmen FETÖ/PDY bağlantısından meslekten atıldı. 14 bin PKK terör örgütü bağlantılı öğretmen de göreve başlatılmayacak. Müdür ve Müdür yardımcısı atamaları da yakında yapılacak o kadrolar da boş kalacak.

Yani zaten MEB iller arası, il içi ve eş durumunda il ve ilçe emri isteyen her bir öğretmenin isteğini yerine getirse de okullarda halen öğretmen ihtiyacı devam edecek.Normların güncellenmesi gibi bazı haberler dolaşmakta ve bunun 20 gün süreceği bildirilmektedir. Oysa hangi norm boş zaten görevden atılan öğretmenlerin kadrolarının silinmesiyle belli. Çağımız internet ve teknoloji çağı bunu sadece her okul müdürü bir tık ile yapabilmekte. Zaten yapıldı da. Öğretmenlerin bu hayli üstlerine gelinmesi. MEB'in yapılacak tayinler için küçücük bir açıklamayı çok görmesi kabul edilemez.Kaynak: MEB öğretmen tayinlerindeki sorunu ne zaman çözecek

Kaynak: Haber Kaynağı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim