Öğretmen Diyarı

Öğretmen Seçiminin Önemi

Eğitim, ülke geleceği için oldukça önemli bir alan. Çünkü çocuklar bizlerden sonra bu ülkede yaşayacak ve ülkenin ileri taşınmasını sağlayacak. Dolayısıyla ülkenin geleceği için çocuklara önem vermeli onlara yatırım yapmalı ve onların iyi bir şekilde yetişmelerini sağlamalıyız. Bu durumu sağlayan en etkili yöntem elbette ki öğretmen seçimidir. Zira anaokulundan itibaren çocukların belki de en çok gördükleri insan öğretmenleridir.

Hassas çocukluk dönemi içerisinde öğretmenin çocuğa ne öğrettiği ona nasıl davrandığı çok önemlidir. Çünkü çocuklar o dönemlerinde etrafında ne görürlerse onu taklit ederler ona ne söylenirse onu benimserler. Bu durum da, elbette ki öğretmen seçimi nasıldır ve nasıl olması gerekir sorusunu akıllara getirir.

İyi bir eğitim için öğretmenlerde olması gereken özellikler:

Gelişime açık olması
Öğretmenler günümüzde önce üniversiteye giriş sınavını geçen ve öğretmenliği tercih eden kişilerin 4 yıllık bir eğitimi ile başlarlar. Daha sonra KPSS adlı sınava girip atanmaya başlarlar. Zorunlu birkaç yıllık doğu görevinden sonra çoğu batıya geri döner. Devlet memurluğu yapan öğretmenler arasındaki birkaç istisna dışında çoğu, okuldan eve evden okula bir yaşamı benimser. Aslında durum bu şekilde olmamalıdır. Çünkü sadece dersini saatini doldurmak amaçlı girip çıkan bir öğretmen öğrencisine hiçbir şey katmaz.


 
Eğitim alan öğrenci de sadece sıkılır ve gerektiği kadarını ezberleyip sonra da hepsini unutur. Görüldüğü gibi burada her iki insan da, sadece gidilmesi gerektiği için okula gitmektedir. Halbuki okul ufuk açıcı olmalıdır. Öğrenci, okulda merak ettiği her şeyin cevabını bulabilmeli ve daha çok merak etmelidir. Öğretmen ise doğası gereği meraklı olan öğrencilerini bu şekilde besleyebilmelidir. Onlara farklı yöntemler farklı bakış açıları sunarak gelişimlerine destek olmalıdır.

Pedagoji eğitimi almış olmaları
Öğretmenler aynı zamanda kapsamlı pedagoji eğitimi de almalılar. Zira tüm işi çocuklarla olan kişilerin mutlaka çocuk psikolojisinden anlamaları gerekmektedir. Öğretmen seçimi sadece sınav ile olmamalı farklı eğitimlerden geçerek zenginleşmelidir. Çünkü zengin öğretmen öğrencilerini de zenginleştirir. Dolayısıyla öğretmen zengin bir ülke yetiştirir.

Öğretmen seçimi nasıldır ve nasıl olması gerekir sorusu, yukarıdaki maddeler baz alınarak gerçekleştirilmelidir. Zira sağlıklı bir gelecek bilinçli kişilerin aracılığı ile gerçeğe dönüşür.

Yazar: Hasbi Kemal Derin

Kaynak: /www.ogrenmen.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim