Öğretmen Diyarı

"Öğretmen Sayısını Arttırdık"
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile beraber katıldığı okul açılışında konuşma yaptı. Yılmaz, eğitim alanında yapılan çalışmalara değindiği konuşmasında öğretmenlere ilişkin de açıklamalar yaptı. Bakan Yılmaz, yaptığı konuşmada açılışı yapılan okulun hayırlı olmasını diledi.

Bakan Yılmaz konuşmalarında: "Okula adı verilen Galip Demirel bizim aile dostumuz, ağabeyimdi, her zaman eksikliğini hissettiğimiz kadim dost, yeri doldurulamaz ak sakallıydı. Bu okul Galip Demirel'in hayır hasenat defterini ebediyet açık tutacaktır. Allah mekanını cennet eylesin. İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olanıdır. Galip ağabeyin , ülkesine, milletine büyük hizmetleri oldu. İsmi her zaman yaşayacak." dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz konuşmalarında: "Ülkemizi Cumhuriyetin 100. yılında en yüksek insani gelişmişlik seviyesini çıkartmak istiyoruz. Zengin, güçlü ve mutlu insanların yurdu yapmak istiyoruz, bunu da ancak ve ancak kaliteli bir eğitimle yaparız. İşte kaliteli eğitimlerin verileceği yerler böyle kaliteli tesislerdir. İnşallah bu okullarda önlerinde rol model olarak Galip Demireller çıkacaktır. Eğitim yoluyla 21. yüzyılın gerektirdiği temel becerileri öğrencilerimize kazandırmak istiyoruz. Evlatlarımızı yeteneklerine ve eğilimlerine uygun çağdaş ve bilimsel bir eğitim vermek istiyoruz. Geleceğimizin teminatı evlatlarımızı geleceğe yön veren, fikri, vicdanı, irfanı hür bireyler olarak yetiştirmek istiyoruz. 

En doğru yatırımın da insana yapılan yatırım olduğunu düşünüyoruz. İnsana yapılan yatırımın da en doğru yolu eğimden geçiyor. Bu düşünceyle bizim dönemde merkezi bütçeden en büyük payı eğitime ayırdık. 2002'de eğitime ayrılan kaynak 11 milyar liraydı, 2017 yılı merkezi bütçesinden 122 milyar lira kaynak ayırdık. Bu bütçenin yüzde 20'si. 2002'de eğitime ayrılan kaynak bütçenin yüzde 10'nuydu. Bizim dönemimizde milli eğitime ayrılan kaynak birinci sırada, bizden sonra sağlık başkası geliyor. Ama 2000'li yıllarda en büyük kaynak başka bakanlıklara ayrılmıştı."

 
- Öğretmen Sayısını Arttırdık
"Öğretmen sayısını artırdık. Eğitim en temel unsuru öğretmendir. Okulunuz olmasın, kitabınız olmasın öğretmeniniz varsa ders yaparsınız. Öğretmen eğitimin en temel unsurudur ve bu dönemde en büyük yatırımı öğretmene yaptık desek yeridir. Bu yıl yaklaşık 50 bin öğretmen ataması gerçekleştirdik. Cumhuriyet tarihinde 50 in öğretmenin atandığı bir elin parmaklarını geçmez. 30 bini Şubat'ta, 20 bine yakının da Ekim'de. Bizim dönemimizde 561 binin üzerinde öğretmen ataması yapıldı bu oran tüm öğretmenlerin yüzde 62'sidir. Bugün her gördüğümüz her 3 öğretmenden birinin 2'si bizim dönemimizde atandı desek doğru söylemiş oluruz. Bugün öğretmen sayımız 903 binin üzerinde, diğer çalışanlarla 1 milyonun üzerinde nüfusumuz var."

-Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Hale Gelecek
"Yine her öğrencimizin bir lisan öğrenmesini istiyoruz. Allah nasip ederse ortaokul birinci sınıftan itibaren İngilizce eğitimini yoğunlaştırmak istiyoruz. Önümüzdeki dönemde İngilizce vereceğimizi ders saatini bin 400'e çıkarmak istiyoruz. Yine ikili öğretimi kademeli olarak kaldırıyor, tam gün öğretime geçiyoruz. 2019 sonunda ikili eğitimi kaldıracağız bunun için 77 bin derslik yapılması gerekiyor. Merkezdeki liseleri mümkünse dışarıya taşıyacağız. Lise öğrencilerin biraz daha uzağa gidebilmesi mümkün. Şehir içerisindeki okulları ilkokul ve ortaokulu çevirip şehir içerisinde liseleri biraz daha dışarı çıkararak mutlaka kamu arazilerinin eğitime hazır hale getirilmesi lazım."

Kamupersoneli.net|ANKARA
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim