Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMEN SAYISI BUGÜN İTİBARIYLA 72 BİN 228'E ÇIKTI
 Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi Kongresi'ne katıldı. Kongre’de konuşan Avcı, “Eğitimcilerin, anne babaların görevi, çocuğun fıtratında mündemiç olan değerlere uygun biçimde yetişmesi için tedbirler almak yetişme süreçlerini bu özelliğe uygun hazırlamaktır” dedi.
Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi Kongresi'nde açıklamalarda bulunan Avcı, çocukların belli özellikleri yüklenmiş olarak dünyaya geldiklerini belirterek, “İnsani bütün özellikler çocukta mevcuttur. Bizim medeniyetimizde ‘fıtrat’ denilen kavram tam da budur. Yani eğitimcilerin, anne babaların görevi, çocuğun fıtratında mündemiç olan değerlere uygun biçimde yetişmesi için tedbirler almak yetişme süreçlerini bu özelliğe uygun hazırlamaktır. İnsani meziyetleri kuşanmış, milli değerleri benimsemiş nesillerin yetişmesi için tedbirleri arttırmanın ve eğitimin bütün kademelerini bu muhtevada sürdürmenin gerekliliğine inanıyoruz, bu konuda adımlar atıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bakan Avcı, okul öncesi eğitimde 2001-2002 eğitim öğretim yılında, yüzde 11 olan okullaşma oranının bugün itibarıyla 5 yaşta yüzde 70'e ulaştığını belirtti. 2002 yılında 14 bin 295 olan öğretmen sayısının, bugün itibarıyla 72 bin 228'e çıktığını, aynı dönemde derslik sayısının 11 bin 314'ten 58 bin 265'e yükseldiğini bildirdi. Avcı, konuşmasında “Çocuklarımızın bize birer emanet olduğunun bilincinde, onlar için en güzel, hayırlı ve faydalı eğitim imkanları sunmanın gayreti içinde olmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.
(ANKA)

(HND/ORH)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim