Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMEN ROTASYONUNUN KADERİNİ ÇİZECEK TOPLANTI BAŞLADI

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Taslağına ilişkin Kayseri’de düzenlenen toplantı başladı.

 

7 bölgeden katılım var

 

Bakan Nabi AVCI’nın telekonferans yöntemiyle katıldığı toplantıya, 7 bölgeden ve her branştan öğretmen, Bakanlık bünyesindeki her okul türünden bir okul müdürü, Bakanlık bürokratları, il milli eğitim müdürleri, ilçe milli eğitim müdürleri ve şube müdürleri davet edildi.

 

“Kimsenin etkisinde kalmadan görüşlerinizi belirtin”

 

Avcı toplantı başında telekonferans yöntemi ile bağlanarak, katılımcılardan hiç kimsenin etkisi altında kalmadan rahat rahat görüşlerini dile getirmelerini isteyerek,  önerilerin değerlendirilmesini çok önemsediklerini belirtti.

 

Bakan Avcı, masa başında, kağıt üzerinde ne kadar parlak fikirler, çözümler üretilirse üretilsin, uygulamaya geçildiğinde ne tür sonuçlar doğurabileceğini en iyi uygulayıcıların bildiğini belirterek, “Toplantının verimli hale gelebilmesi için katılımcılar hiç kimsenin etkisi altında kalmadan rahat rahat görüşlerini dile getirsinler. Bu taslakla alakalı her konuda görüşlerinizi hiç çekinmeden bize iletmenizi istiyoruz" dedi.

 

2277 görüş geldi

 

Avcı Mebsis üzerinden kendilerine ulaşan 2 bin 277 görüşün değerlendireceklerini ancak, özellikle yüz yüze görüşmenin çok önemli olduğunu belirterek, “Katılımcıları tesadüfen örneklemeyle yapmamızın nedeni farklı görüşleri de değerlendirmek istememiz. Farklı yerlerde, farklı uygulamalar dışından gelen arkadaşlar bu taslağın aksayabilecek yönlerini bizimle rahat rahat paylaşsınlar diye bu toplantıyı düzenledik" ifadelerini kullandı.

 

En çok rotasyon ve eşi özelde çalışan öğretmenlerin durumu eleştiri aldı

 

Bakan Avcı’dan sonra konuşan İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, "MEBSİS üzerinde en çok rotasyon ve eş durumundan tayin istemeyle alakalı konular üzerinde durulduğunu gördük. Biz rotasyonun süresini 8 yıl olarak belirlemiştik. En çok görüş gelen konu bu. İkincisi de Başbakanlık Çerçeve Yönetmelik gereği eşi özel kurumda çalışan öğretmenlerin tayin isteyebilmesi için bir yıl sigortalılık hakkı vardı. Bir yıl dolunca eş durumundan tayin isteyebiliyordu. Şimdi 3 yıla çıkınca tabi öğretmenlerimiz ciddi anlamda mağdur olduklarını belirterek, ciddi anlamda eleştirilerini dile getirdi. Burada hem öğretmenlerimizin hem müdürlerimizin görüşlerini alarak nihai kararı almak üzere Sayın Bakanımızın başkanlığında son toplantıyı yaparak son şeklini vereceğiz." dedi.

 

Çerçeve yönetmelik bizi bağlıyor

 

Aydoğdu, Başbakanlık çerçeve yönetmeliğinin bütün bakanlıkları kapsayan üst norm olduğunu, bu çerçeve yönetmelikte, bakanlıkların yönetmeliğe aykırı olmamak şartıyla kendi yönetmeliklerini 6 ay içinde düzenlemek zorunda olduğuna dair bir madde bulunduğunu belirterek, “Bununla ilgili şu an mevcut olanların mağdur olmamalarıyla alakalı bir durum söz konusu olabilir. Toplantıda bunu değerlendireceğiz. Rotasyonla ilgili Antalya'da öğretmen çalıştayında bütün sendikaların da katıldığı toplantıda alınan bir karar var. İçeride bütün bu görüşmeler bittikten sonra salondaki, alandaki ve uygulayıcı pozisyonundaki arkadaşların görüşleri ne doğrultudaysa onu değerlendireceğiz." İfadelerini kullandı.

 

http://memurunyeri.com/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol