Öğretmen Diyarı

Öğretmen performans değerlendirmesi pilot uygulama sonuçları
Bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülke genelinde yapılan çalışmaların bütünü değerlendirildiğinde özellikle eğitim ayağında eksikliklerin olduğunu diler getirdiği eğitim ve öğretim faaliyetleriyle ilgili sık sık yapılan değişikliklere bir yenisi daha eklenmiş durumda.

MEB’in bir süredir üzerinde çalıştığı öğretmen performans değerlendirme sistemi, öğretmen strateji belgesi ve öğretmen akademisi gibi çalışmalarda son aşamaya gelinmiş durumda.

Geçtiğimiz günlerde MEB tarafından yayımlanan Öğretmen Strateji Belgesi’nin detayları ve öğretmenlerle ilgili getirdiği yenilikler, bugün MEB Genel Müdürü Semih Aktekin  tarafından öğretmenlerle paylaşıldı.

Bu belgenin getirdiği en önemli yeniliklerden birisi de 4 yılda bir öğretmenlere yapılması öngörülen sınav oldu. Bu sınavın herhangi bir eleme veya sıralama sınavı olmayacağı Sayın Aktekin  tarafından açıklandı. Yapılacak olan bu sınavlar sonucunda öğretmenlerin eksik oldukları alanlarda hizmet içi eğitimlere alınacağını beliren Aktekin , bu sistemin pilot uygulamasının da yapıldığını belirterek elde edilen verileri açıkladı.

Öğretmen Strateji Belgesi’nin hedeflerinden birinin de öğretmenlere yönelik periyodik performans sistemi uygulanması olduğunu aktaran Aktekin , 2016 yılı haziran ayında okul idarecilerinin değerlendirmesiyle öğretmenlere yönelik pilot olarak bir performans değerlendirmesi yapıldığını söyledi.

Aktekin , “Geçen yılki değerlendirmede öğretmenlerin yüzde 98’ine 85 ve üzeri puan verildi. 60 puanın altında alan sadece 2 bin arkadaşımız vardı. Buna rağmen bu sonuçlar bile arkadaşlarımız tarafından eleştirildi.”

Sınav sonucunda elde edilecek olan verilerin öğretmenlerin kişisel gelişimlerine politika geliştirmek ve ihtiyaçlara ilişkin analiz yapılmasında kullanılacağını söyleyen Aktekin, Performans Değerlendirme Yönetmeliği taslağının hazır olduğunu, Maliye Bakanlığının görüşünü bildirmesinin ardından yayımlanacağını aktardı.

ÖğretmenHaberleri.ORG
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim