Öğretmen Olmak

Öğretmen, bugünlere aileden sonra getiren en önemli etken. Öğretmen kimdir? Bir öğretmen nasıl olmalıdır? Bu konuda herkesin kendine göre farklı cevapları ve yorumları mutlaka vardır. Son günlerde öğretmen deyince herkesin kafasında soru işaretleri ve ne yazık ki yaşanan acı olaylar. Bir öğretmen nasıl olurda bu kadar alçalabilir nasıl bu kutsal mesleği ayaklar altına alabilir? Belki öğretmenliğe sadece maddiyat gözüyle baktığı, ya da insanlığını kaybettiği içindir. 

Unutulmamalıdır ki öğretmen toplumun şekillenmesinde baş etken, hâkimleri, savcıları, doktorları yetiştirendir. Ne kadar küçük görülse de göründüğünden çok daha fazla ihtiyaçtır. Peki, bir öğretmen nasıl olmalıdır? Öğretmen sadece öğretmekle yükümlü değildir daha doğrusu olmamalıdır. 

Öğretmenin hamurudur öğrenciler bilgiyi verdikçe pişerler ama vitrine çıkınca değerlenirler. Yani öğretmen bilginin yanında rehberliğini de sununca, asıl öğretmenlik olur ve öğrencinin karakteri oturur ve toplumda kendini belli eder. Evet, bilgiyi vermek önemli bir konuda bilgilendirmek önemli müfredata göre ilerlemek ve konuları tamamlamak önemli. Ama daha önemlisi dersten de önemli olan; eğriyi, doğruyu, sevgiyi, saygıyı kısacası insanlığı öğretebilmek ve bunca yapılması gereken işin arasında bu saydıklarıma vakit ayırabilmek. Gerçekten de zor, emek gerektiren ve boncuk boncuk terleten bir süreç. Kolay mı bir nesli yetiştirebilmek, geleceğe emin bir şekilde taşıyıp daha sonra başını yastığa rahat koyabilmek. 

Öğretmen olabilmek için onca dersin sınavın ve soruların altından kalkmak gerekiyor. Öğretmene şeklini veren derslerin başında gelir Eğitim Bilimleri dersi. Rehberlik ve Özel Eğitim konusunun can alıcı öğesidir Empati. Peki, gerçekten de kurabiliyoruz mu empati? Karşımızdaki öğrenciyi evladımız, kızımız veya oğlumuz yerine koyabiliyor muyuz? Sözüm öğrencisini evladı ya da kardeşi yerine koymayanlara, size verilen emanete böyle mi sahip çıkıyorsunuz? Şimdi elimizi vicdanımıza koyalım bir düşünelim, biz nasıl öğretmeniz. Kendimizi sorgulayalım, unuttuysak hatırlayalım öğretmenlik peygamberlerin nezdinde bile kutsal sayılan, Hz Ali’nin “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” diyerek öğreticinin yani öğretmenin değerini anlatması bu mesleğin ne kadar da değerli ve şerefli olduğunun bariz örneğidir. Allah, hiç bir öğretmenimizi yaptığı bir şey için utandırmasın ve tüm öğretmenlerimize yardımcı olsun. 

Mehmet Atlı 
Kaynak: KamuAjans.com - Özel

Anahtar Kelimeler:
öğretmen olmak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim