Öğretmen Diyarı

Öğretmen norm kadroları nasıl belirlenir?

18.06.2014 Tarihli ve 29034 Sayılı Resmi Gazete'de Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici Ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik yayımlanarak yürürlüğe girmiştir

Norm Kadrolara İlişkin Yönetmeliğin yayımlanmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü MEBBiS veri tabanındaki Norm Kadro Modiülü egitim kurumu müdürlüklerince işlem yapılmak üzere 30 Haziran 2014 tarihinde ilin Mebbis yöneticilerine yetki verilerek açılacağını Egitim kurumu yöneticilerinin Norm Kadro Modülüne girecekleri alanlar bazındaki ders yükleri, şube sayıları vb. bilgilerin en geç; 25 Haziran 2014 tarihine kadar egitim kurumunda çalışan ögretmenlere duyurmaları gerektiği yetkililere 18/06/2014 tarih ve 2507031 sayılı yazıları ile bildirmiştir.

 

Bakanlıgın bu yazısında göze çarpan konu "Egitim kurumu yöneticilerinin Norm Kadro Modülüne girecekleri alanlar bazındaki ders yükleri, şube sayıları vb. bilgilerin en geç; 25 Haziran 2014 tarihine kadar egitim kurumunda çalışan ögretmenlere duyurmaları" zorunlulugudur. Bu sayede öğretmen normu ile ilgili normlar belirlenmeden bilgi sahibi olacak ve hatalı belirlenen normların önüne geçilmiş olacaktır.

Bu yazıdan sonra Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 24/06/2014 tarihli ve 2609641 sayılı yazılarının 1. ve 2. maddesindeki açıklamaları ile okul/kurumlarda kimlerin norm kadro fazlası yönetici olacagını belirtmiştir.

Yine Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 27/06/2014 tarihli ve 2680232 sayılı yazıları ile yöneticive öğretmen nomrlarının nasıl belirlenecegine dair bazı açıklamalarda bulunmuştur.

Bu açıklama ve yazışmaların ardından Milli Eğitim Bakanlığı 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılına esas eğitim kurumlarının norm kadrolarında güncelleme yapılmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüklerindeki MEBBİS yöneticilerine 30 Haziran 2014 tarihinde MEBBİS modülünde yer alan Norm Kadro Modülünde işlem yapma yetkisi vermiş ve norm kadroların nasıl güncelleneceğini maddeler halinde açıklamıştır.

Biz ise 2014 yılında Norm Kadrolara İlişkin Yönetmeliğin değişmesi dolaysıyla Norm kadroların belirlenmesinde dikkat edilecek hususlarla ilgili haberlerimizi güncelleştirerek yeniden yayımlıyoruz. Linklerde yer alan haberlerimize yapılan eski tarihli yorumları dikkate almayınız.

 

Norm kadroların belirlenmesinde dikkat edilecek hususlarla ilgili haberlerimiz için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz.

memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim