Öğretmen Diyarı

Öğretmen Maaşları Meclis Gündeminde

Öğretmenlerin ekonomik sorunlarının giderek arttığı ve daha çok borçlandıkları iddiasından hareketle, mali haklarının iyileştirilmesi konusunda ne tür çalışmalar yapıldığı konusunda Milli Eğitim Bakanı tarafından cevaplandırılmak üzere soru önergesi verildi.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan Milletvekili Ahmet Duran BULUT, verdiği soru önergesinde özetle;

 

-Yapılan araştırmaların, öğretmenlerin büyük çoğunluğunun kirada oturduğunu gösterdiğini ve öğretmenlerin çoğunluğunun esnafa, şahıslara ve bankalara borçlu olduğu ve birçoğunun da ek iş yaptığının,

 

-AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana öğretmenlerin diğer vatandaşlarımız gibi alım gücünün çok fazla bir düştüğünün,

 

-2002 yılında mesleğe başlayan bir öğretmenin, maaşıyla 24 çeyrek alırken 2014 yılında sadece 14 çeyrek alabildiğinin ve bu hesaba göre 2002 yılından bu yana öğretmenlerin maaşlarındaki alım gücünün %41,6 oranında düştüğünün belirtildiğini söyledi ve konu hakkında Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI'ya şu soruları sordu:

 

1. Öğretmenlerimizin sorunlar içerisinde zorlu bir verdiği görülmemekte midir?

 

2. Öğretmenlerimizin birçoğu bankalara borçlu olarak idame ettirmektedirler. Öğretmenlerimizin batağından kurtulması konusunda ne tür yapacaksınız?

 

3. Öğretmenlerimizin ek derslerinin artırılması konusunda çalışmalarınız olacak mıdır?

 

4. Öğretmenlerimize ödenen eğitim öğretime hazırlık ödeneğinin, tüm eğitim verilmesi konusunda çalışmalarınız olacak mıdır?

 

5. Öğretmenlerimize temsil tazminatı verilmesi konusunda yapacak mısınız?

 

6. Öğretmenlerimin maaşlarına enflasyon farkı verilmesi konusunda çalışmalarınız olacak mıdır? 

\"SGK

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim