Öğretmen Diyarı

Öğretmen Maaşları Düşebilir! (Memur Maaşları Altın Karşısında Değer Kaybetti)
 Memurun Kaybı Büyüyor 7 Çeyrek Altın Gitti

Türkiye Kamu-Sen'in araştırmalarına göre 2002 senesinde ortalama bir memur maaşı ile 22.1 çeyrek altın alınabiliyorken, 2015 yılında anı memur maaşıyla 14.6 çeyrek altın satın alınabiliyor. Memurun maaş kaybı altın ile orantılığında 7 çeyrek altınlık bir düşüş gösterdi.  Özetle memur maaşı altın fiyatları karşısında %33.9 değer kaybetti.


 Artık düğünlerde altın takmak yerine para hediye etmek daha popüler hale gelmeye başladı.

En Düşük Memur Maaşında 4 Çeyrek Altın Oranında Kayıp

 En düşük memur maaşı ile 2002 yılında 14.9 çeyrek altın alınabiliyordu, 2016 yılında en düşük memur maaşı ile sadece 10.9 çeyrek altın alınabilmekte. Söz konusu 4 çeyrek altın kaybına yol açan durum, en düşük memur maaşının çeyrek altın karşısındaki değer kaybının %26.8 olması olarak açıklanabilir.   Kamu-Sen çalışmalarına göre memurların kazançlarının çok büyük bir bölümü vergi kesintilerine gitmekte. 25 senelik uzman doktor, nisan ayında 435 lira vergi verirken, mayıs ayında gelir vergisi ödemesi 580 liraya yükseldi. Böylece bir doktorun maaşında 145 lira eksilmiş oldu.  


Öğretmen'in Maaşından 110 TL Kesilecek


Haziran ayına kadar 330 lira gelir vergisi kesintisi yaşayan 4'üncü derecenin 1'inci kademesindeki 25 yıllık bir öğretmen bir üst dilime çıkması durumunda 440 liralık vergi kesintisi ile karşı karşıya kalacak ve maaşında 110 liralık kesinti meydana gelecek. Benzer durum bir çok meslekte görülüyor, hemşirelerin maaşlarından 337 lira kesinti yapılırken temmuz ayından itibaren 450 lira kesinti yapılacak. 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim