Öğretmen Diyarı

Öğretmen kendi elektriğini kendisi üretiyor

Akar, güneş panelleriyle kurulan bir sistem sayesinde evinde elektrik üreterek evinin elektriğinin büyük bir kısmını güneşten sağlıyor.


Günümüzde güneş enerjisinden elektrik üretiminin yaygınlaşması gerektiğine vurgu yapan Ali Akar, "Köyde bulunan evime her ay gelen 200 TL'lik elektrik faturalar canımı sıkmaya başlamıştı. Buna çözüm bulmak için kendi elektriğimi üretmeye karar verdim.

Enerji üretmek için 8 solar güneş paneli alarak evimin çatısına yerleştirdim. Kurduğum 1000 Watt güneş paneli sistemi sayesinde evimin elektriğinin büyük kısmını kendim karşılamaya başladım. İlçemiz Hisarcık'ta güneşli günler ortalaması kışın 3 saat, bahar aylarında 7 saat, yazın 10 saati aşmaktadır. Ağır kış olmasına rağmen 2500-3000 watt elektrik üretiyor. Yani günlük yaklaşık 3 Kilowatt/saat.

Bu da 8 çekirdekli masaüstü bilgisayar, 46'' led televizyonu, buzdolabı ve lambaları 10 saat aynı anda çalıştırır. Kışın iki odaya ve evi aydınlatmaya rahat yetiyor. Bu üretim yaz aylarında 10 saat güneşlenmede 10Kw/saate ulaşacaktır. Hedefim panelleri çoğaltmak, yazın üretimi üç katına çıkararak evin tamamının elektriğini karşılamak. Tüm kurulum, montaj ve bağlantılarını kendim yapınca 1000 watt mono panel, 6x100=600ah agm akü( toplam 7200 watt depolayabilir), 30 Ah dijital lcd sarj regülatörü, 2000w tam sinus inverter, toplam 7 bin TL'ye mal oldu. Panel ömürleri 25 yıl çalışma garantili olup, elektrik üretimi, kurulum masraflarını 7 yılda karşılayacaktır" diye konuştu.

\"İhlas

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim