Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMEN İHTİYACINI YAYINLAYAN BİR DİĞER İL ADIYAMAN OLDU

Tek tek İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından açıklanan öğretmen ihtiyaç listelerine Adıyaman'da eklenmiş bulunuyor.

Norm fazlası öğretmen atamaları için iller tarafından geçtiğimiz haftalardan itibaren açıklanmaya başlayan ihtiyaç duyulan öğretmen listelerine bir yenisi daha eklendi. Bu listelere dahil olan son ilimiz ise Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü oldu. İl Müdürlüğünün resmi internet sitesinden yayınlanan listede ihtiyaç sayıları belir, böylece norm atamaları için hangi okulda hangi branşın boş olduğunu öğrenmek isteyen öğretmenler bu listeye bakarak tercihlerini yapabileceği gibi, atama bekleyen öğretmenlere de kendi branşından o ilde ne kadar açık olduğunu öğrenmeleri için bir fırsat yaratılmış durumda.

 

Açıklanan listede branş açıkları incelenirken, o ilin nüfusu ve bulunduğu bölgede dikkate alınarak inceleme yapılması gerektiği belirtilirken, Adıyaman doğu ve güneydoğu anadolu bölgelerine komşuluk yaparken il ve kırsal kesim nüfusu yaklaşık olarak üç yüz bin civarındadır. 30 Aralık tarihine İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yayınlanan liste ile birlikte bu ilimizde eğitim faaliyetini devam ettiren okullarda bulunan ihtiyaçlarda belirmiş durumdadır. Doğu bölgesinde olması ve norm açıklarının da en çok bu bölgelerde olmasından dolayı, öğretmen atama tercihlerinde ön plana çıkan bir ilimizdir. Yayınlanan liste ile birlikte bir kez daha branş bazında değerlendirmeler ve açıklar için ön inceleme fırsat doğmuştur.

 

En Fazla Açık Bu Branşlardan

 

İki gün önce yayınlanan liste incelendiği zaman belli başlı branşların ve bu branşlara ait ihtiyaçların en fazla olduğu görülmektedir. Bunlar arasında yer alan en çok ihtiyaç duyulan bölümlerden, sınıf öğretmenliğine duyulan ihtiyaç yaklaşık olarak 200 civarında olmakla birlikte, yine aynı sayıya yakın ingilizce öğretmenliği onu takip ederken, 130 civarlarında din kültürü öğretmenine, 70 dolaylarında rehberlik öğretmenine, 60 dolaylarında ilköğretim matematik öğretmenine, 45 dolaylarında müzik öğretmenine, aynı sayıda beden eğitimi öğretmenine ve bu sayılardan daha az olmak şartıyla diğer branşlardan ihtiyaçlar gözükmektedir. Bu sayılardan da anlaşılacağı üzere en bu ilde en çok belirgin ihtiyaç sınıf öğretmenliği ve ingilizce öğretmenliği olduğu gözükmektedir.

 

-ihtiyaç Listesi

 

Son açıklayan ille beraber diğer illerde ilerleyen zamanlarda tek tek açıklaması bekleniyor. Şuana kadar Tokat, Aydın, Samsun, Manisa gibi illerin arasına Adıyaman'da dahil olmuştur. Bu listelerin takibiyle ufak bir standart sapma ile birlikte Türkiye geneli norm açıklamalarının branşlara göre dağılımını yakalamak mümkün olabilecek. 

 

 

Kaynak:mebmedya

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim