Öğretmen Diyarı

Öğretmen Eğitiminde Köklü Değişiklikler Düşünüyoruz

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Üniversitelerden ve öğrencilerden yoğun taleplere üzerine gerekli şartları taşıyan üniversitelere toplam 40 bin dolayında ek kontenjan verildiğini açıkladı.

Üniversitelerden ve öğrencilerimizden gelen yoğun taleplere bağlı olarak 2015 Bahar döneminde, Pedagojik Formasyon Eğitimi için ek kontenjan verilmesi kararı alınmıştır. Kurulumuzca alınan bu kararın hayırlı olmasını dilerim. 2014-2015 Eğitim Öğretim yılı

Bahar döneminde başlatılacak olan Pedagojik Formasyon Eğitimi Programları için, gerekli şartları taşıyan üniversitelere toplam 40 bin dolayında ek kontenjan verilmiştir ve üniversitelere bildirilmiştir. Üniversitelerin kontenjan talepleri, insan kaynakları ve fiziki kapasiteleri de göz önüne alınarak değerlendirilmiştir. Bundan önceki programlarda da olduğu gibi üniversitelerin, verilen toplam kontenjanın en az %25'ini mezunlara, kalanını son sınıftaki öğrencilere tahsis etmesi gerekmektedir.

Ara sınıftaki öğrenci başvuruları kabul edilmeyecektir. Milli Eğitim Bakanlığı, KPSS'de aldığınız puana göre, ihtiyaç duyduğu alanda, ihtiyaç duyduğu sayıda sizleri öğretmen olarak atayabilmektedir. Pedagojik Formasyon Eğitimi almak öğretmen olarak atanmanız için taşımanız gereken şartlardan sadece biridir. Pedagojik Formasyon üniversitelerimize geçen yıldan bu yana yaklaşık 200 bini aşkın Pedagojik Formasyon Programı için kontenjan tahsis edilmiştir. YÖK olarak, öğretmen adayı eğitimi konusunda önümüzdeki süreçte bazı köklü değişiklikler düşünmekteyiz. Tekrar Pedagojik Formasyon konusunda alınan kararın öğretmen adaylarımız için hayırlı olmasını dilerim.

 

 

 

Kamudanhaber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim