Öğretmen Diyarı

Öğretmen Eğitimi mi temel almalı , Öğretimi mi?

Önceden çok tartışılan konulardan biriydi öğretmenin asıl neyi temele alması gerektiği. Eğitim mi, Öğretim mi?


 Okullardaki ders içeriklerinin yeniden yapılandırılması sayesinde, öğretim metotlarının içerisine, öğrencilere kazandırılacak değerler de eklendi. Ancak öğretmenler ders müfredatını yetiştireyim derken diğer unsurları işleyemiyorlar. Öğretim yapmak tabi olarak her öğretmenin görevi. Üniversite eğitimleri sonucunda her öğretmen, eksik veya fazla öğretim yapmak için bir birikim sahibi oluyorlar.

Bunu öğrencilere tam anlamıyla aktarmak belki birkaç yılı buluyor ancak öğrenciler de alıcı olduğu sürece her öğretmenden bir şeyler öğrenebiliyorlar. Yani üniversiteden mezun olan her öğretmen öğrencilerine mutlaka bir şeyler kazandırıyor. Öğretim yaparak öğrencilere bilgi aktarmak, onların bu bilgilerini pekiştirmek olağan bir iş. İlgili olsun veya olmasın her öğrenci bir şeyler öğreniyordur.

Peki bu bilgileri öğrenmek iyi bir insan olmak için yeterli midir acaba? Okulda iyi bir eğitim alan birey, iyi bir meslek sahibi olabilir, çok da para kazanabilir; ancak eğer yaşama amacını bilmiyorsa, sahip olduğu mesleğin etik kurallarına uymuyorsa veya topluma zarar veren bir birey haline geliyorsa, okulda edindiği akademik bilgilerin ne faydası olur ki? Bu yüzden okullarda en az öğretim kadar eğitime de vakit ve kaynak ayırmak zorundayız. İyi bir birey, iyi bir vatandaş yetiştirmek ileride iyi bir anne, iyi bir baba olacağı anlamına gelir.

Ülkesine ve mesleğine katkı sunacak öğrenci yetiştirmenin yolu kesinlikle eğitimden geçmektedir. Çok başarılı bir öğrencinin doktor olduğunu düşünelim. Hastalarına gerekli nezaketi göstermiyorsa, sırf daha çok kazanabilmek için hastalarına çeşitli yönlendirmeler yapıyorsa aldığı eğitim ne işe yarar ki? İyi bir eğitimle öğretmen olan biri düşünelim. Öğrencilerini sevemiyorsa, ebeveynler ile sağlıklı iletişim kuramıyorsa, daha çok kazanabilmek için öğrencileri ve ailelerini farklı öğretim metotlarına yönlendiriyorsa aldığı eğitim ne işe yarar ki?

O yüzden okullarda ille de eğitim demeliyiz. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından son yıllarda başlatılan Değerler Eğitimi Projesi de buna yönelik bir proje. Öğrencilerin milli ve manevi değerlerini öğrenmelerini ve bunları benimsemelerini sağlamak için başlatılan bu projedeki konu başlıklarından bazıları; hoşgörü, selamlaşma, iyilik, yardımlaşma…

Eğitim ve Öğretimin bir arada olması daha güzel bir dünya için şart.

 

 

Kaynak: “www.kpsscafe.com.tr” 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol