Öğretmen Diyarı

Öğretmen \'e Rotasyon ve 3.Hizmet Bölgesi

 Önümüzdeki günlerde resmi gazetede yayınlanması beklenen Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliginide göz önüne alarak üzerinde işin içinde olan öğretmen arkadaşlarımızla yaptığımız istişareler ve calismalar dogrultusunda kalici ve uzun sureli rahat ettirecek çözümler ürettik. Bizler bunun üzerimizde bulunan bir görev ve sorumluluk olduğu bilincindeyiz. Bir çoğumuz biliriz Hz İbrahim (a.s)i Nemrut atese attiginda bir karıncanın atesi söndürmek için ağzında su taşıması misali. O su ne kadarda ateşi söndürmezse dahi, karıncanın görev ve sorumluluğunun farkinda olması. Biz de insaallah karınca misali bizden üretmesi yetkililerden uygulaması. iste yönetmeliğe rotasyon ve 3.hizmet bölgesine yönelik çözümlerimiz.

1-İlk Önce Öğretmenlerimizin zihnini endişe ve gelecek kaygısı  ile yormamalıyız.

2-Bunun icin kanunla gelen rotasyonun gerekliliginin ve öneminin anlatılması.

3-Her ne kadar il içi denmede 8 mi 12 mi 15 mi olsun soylensede il dişi kesin olmayacak diye belirtilmede rotasyonun amacından uzaklaşmamasıdır

4-Rotasyonun yönetmelik yayınlamadan önceki personel için il icinde ilce içerisinde yapılmalıdır

5- Rotasyon kimseyi mağdur etmeden amacına uygun kişinin ayni kurumda çalışmaması icin en fazla 8 yıl olmalıdır.Daha yukarısı rotasyon anlamını. Yitirir.

6-Rotasyonun yönetmelik yayınlandıktan sonra ilk atamalar icin il dişi seklinde yapılmalıdır.

7-Bu hem mevcut ogretmenleri rahat ettirecek hamda yeni başlayanlar bastan kuralı bilerek yola çıkacaklar

8-Rotasyon il dişi icin ayni polis asker vb mesleklerde oldugu gibi zorunlu bölgede belirlenecek yıllar kadar çalışmalıdır

9-Zorunlu hizmet bölgesinin.il merkez okulları 6 yıl. Merkeze bağlı gidiş geliş yapan köy okulları 5yıl. gidiş geliş yapılmayan koy okulları 4 yıl. ilce merkez okullar 5 yıl, ilce merkez gidiş geliş yapan koy okulları 4 yıl, gidiş gelişi yapılmayan koy okulları 3 yıldır.

10- Buna bağlı olarak hizmet puanları İl merkezi okullar 24 ,merkez gidiş geliş yapılan koy okulları 26 ,gidiş geliş yapılmayan koy okulları 28 ,ilce merkez okullar 26 gidiş geliş yapılan kolye okulları 28 ve gidiş geliş yapılmayan koy okulları 30 hizmet puanı verilir.

11 - Yıllardır olmasini istediğimiz ücret farkı il merkezi okullar ek ders ücretinin 3 katinin %10 eksiği , merkez gidiş gelesi olan koy okullar % 7 eksiği , gidiş gelişi olmayan koy okulları ise % 3 eksiği.ilce merkez okullar % 7 eksiği , gidiş gelişi olan koy okullar % 3 eksiği,  gidiş geliş olmayan koy okulları ise tamamını alır.

Yönetmelikle ilgili cozumlerimiz devam edecektir. Dedik ya vızıldaması bizden.

Salih HAZIR

H.E.M Müdür Yardımcısı

 

 

kamuajans.com/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim