Öğretmen Diyarı

Öğretmen Atamasında Tüm Yetki Bakanda

MEB Bakanına Süper Atama Yetkisi

 

Normalde eğitimde atamalar MEB atama ve yer değiştirme yönetmeliğine göre yapılıyor. Öğretmenlerin rotasyon süresi ise son düzenlemeyle 12 yıla çıkarılmıştı. Ancak rotasyon düzenlemesi de eğitim ortamını kötü etkileyeceği gerekçesiyle iptal edilmişti. Bakana verilen bu süper atama yetkisi ise bakana olağanüstü yetkiler veriyor.

 

Bu Olay Bakana Siyasi Rant Sağlar

Düzenlemeye tepki gösteren eğitimcilerden Aktif Eğitim Sen Başkanı Osman Bahçe, “Bakana tanınan bu süper yetkinin amacı, bakanın siyasi rant alanını genişletmekten başka bir amaç taşımıyor. Aksi takdirde bu kadar büyük atama yetkisinin tek kişiye verilmesi normal değil. Binlerce öğretmeni olan bu okullar büyük illerde bulunuyor. Bu yetkiyle bakan, istediği milletvekilinin yakınını istediği yere atayabilecek” ifadelerini kullanıyor.


İstediği Öğretmeni Görevden Alma Yetkisine Sahip 


Torba yasa Meclis’ten geçirildiğinde ulusal düzeyde veya AB fonlarıyla Türkiye genelinde başta büyük şehirlerde olmak üzere 181 okul proje okul olarak ilan edilmişti. Kanunda yapılan değişiklikle Milli Eğitim Bakanı, istediği okulu proje okulu yapma ve istediğini doğrudan kendine bağlama yetkisine sahip oldu. 

 

İlk Görevden Alınanlar İstanbul’da

 

Görevden alma ve yer değiştirme, yönetmelik çerçevesinde veya soruşturma halinde teftiş kurulu kararına bağlı olarak gerçekleşiyor. Ancak bu düzenlemeyle bakan istediği an binlerce öğretmenin atamasına tek başına karar verebiliyor. Düzenlemenin üzerinden bir yıl geçti ve ilk görevden almalar İstanbul’da başladı. Doğrudan bakanın isteğiyle siyasal, sendikal ve kişisel sebeplerle görevden alınan öğretmenler il emrine çekildi.  

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol