Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMEN ATAMASINDA BİLİNMEZLİK VAR!

ÖĞRETMEN ATAMALARINDA BELİRSİZLİK DEVAM EDİYOR... TARİH 15 OCAK 2015 PERŞEMBE. OCAK'TA YAPILACAĞI DUYURULAN ÖĞRETMEN ATAMALARIYLA İLGİLİ HALA HERHANGİ BİR BİLGİ YOK!

 İlk defa Başbakan Davutoğlu tarafından duyurulan 15 bin öğretmen atamasıyla ilgili ne takvim belli ne de kontenjanlar. Takvimle ilgili açıklamanın Aralık ayında yapılacağı MEB yetkilileri tarafından duyurulmuş olsa da, atama kararının Meclisten geçmesinin beklendiği söylenerek henüz atama takvimiyle ilgili bir açıklama yapılmadı.

 

Hangi branşa ne kadar öğretmen ataması yapılacağı da belirsizliğini koruyor. Öncelikle, hala kesin rakamlar belli olmamışken 15 bin atama rakamı üzerinde değişiklik yapılmalı ve bu rakam mümkün olduğunca yükseltilmelidir.

 

Yıl 2015 olmasına rağmen halen 60 kişilik sınıflar ve sayıları 100 binlerle ifade edilen atama bekleyen öğretmenler var. MEB'in öncelikli ihtiyaçları arasında derslik yapımı ve öğretmen atamaları vardır. Öğretmen atamaları konusunda son yıllarda önemli rakamlar veriliyor olsa da mezun sayısı göz önünde bulundurulduğunda bu rakamların yetersiz olduğu görülmektedir. Bu sebeple 15 bin rakamının yetersiz olduğunu ve hala kesin karar çıkmamışken bu rakamın yükseltilmesini talep ediyoruz. Diğer bir konu hala belirsizliğini koruyan atama takvimi...

 

İlk atamaların, özür grubu atamalarından sonra yapılacağı bilinse de, atama takvimi MEB tarafından en kısa sürede duyurulmalıdır. (Takvimin MEB tarafından belirlendiğini fakat açılanmadığını düşünüyoruz) Kontenjanlarla ilgili tartışmalar her atama döneminde olduğu gibi bu atama döneminde de devam ediyor. Bakan Avcı başta olmak üzere MEB yetkilileri sürekli olarak ihtiyaç oranında atama kontenjanı verdiklerini açıklıyorlar.

 

Bu konuda MEB'den daha hassas davranmasını ve tüm öğretmenlik alanlarına mümkün olduğunca adaletli dağılım yapmalarını bekliyoruz. Taban puan konusu da atamalardaki kontenjan dağılımlarını önemli oranda etkileyecektir. Sonuç olarak beklentileri özetlersek; toplam atama rakamı artırılmalı, atama takvimi açıklanmalı ve adaletli bir kontenjan dağılımı yapılmalıdır.

 

2. dönem başı itibariyle görevleri başında olması beklenen öğretmenlerimize şimdiden görevlerinde başarılar diliyoruz. Umarız bu talepler göz önünde bulundurulur ve sağlıklı bir atama süreci geçirilmiş olur...

 

İLKER ÖZTÜRK

 

www.personelmeb.net
 
 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol