Öğretmen Diyarı

Öğretmen atamasında belirsizlik sürüyor

Öğretmen atama takvimindeki belirsizlik sürüyor. Konu ile ilgili haber merkezimizi arayan atama bekleyen  öğretmenler, atamaların ekim ayına kalmasının öğrencileri zor durumda bırakacağını vurgulandılar.

    

Atama bekleyen öğretmenler, eğitimde kalitenin yakalanması için kurumsal yapının korunması gerektiğini savunarak” Hem kaliteden söz edeceksiniz hem de eğitimde ki öğretmen açığını ücretli öğretmenlerle karşılamaya çalışacaksınız. Ne kadar çelişkili bir durum. Biz devletimize ve eğitim camiasına faydalı olmak istiyoruz. Bunun için okuduk. Demir tavında dövülür. Bizim de psikolojik durumumuz çevreye okula ve öğrenciye adaptasyon sağlamamız başta olmak üzere ihtiyaçlarımız haklı taleplerimiz dikkate alınmalıdır. Bizim verimli olabilmemiz zamanında yapılacak atama ile mümkün olacağı unutulmamalı.  Okulların açılmasına çok az bir zaman kaldı. Birçok okul eğitim hayatına ya öğretmensiz ya da ücretli öğretmenlerle başlayacak. Bir iki ay sonra öğretmen değişecek” diye sıkıntılarını ve endişelerini dile getirdiler.

   

Atanması beklenilen 40 bin öğretmenin hangi branşlarda görevlendirileceğinin de belirsiz olduğunu dile getiren öğretmenler, “En geç 15 Eylül’de göreve başlamamız gerekmektedir. Fakat atamalarımız açıklanmayınca hiçbir plan yapamıyoruz.  Milli Eğitim Bakanımız Nabi Avcı’nın öğretmen atamalarına ilişkin düzenlemenin TBMM’de olduğunu, Meclis’in tatile girmesiyle geciktiğini açıklamıştı.  Bakanımız ‘Atama işlemlerini 12 ya da 14 Eylül'e yetiştirmeyi planlıyoruz’ dediğini, Torba yasanın uzaması halinde en geç 20 Eylül' de atamaların yapılacağı müjdesini verdiğini, daha sonra da  1 Ekim’de sorunumuzu çözeceklerini açıklamıştı.  Ancak 1 Ekim’den sonra yapılan atamalar her yönüyle  çok geç olacaktır. Yerleşme bölge ile adaptasyon gibi bir çok sorun beraberinde  gelecektir.”diyerek çözüm istediler.

   

Öte yandan  bir açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 40 bin öğretmen atamasının ise Meclis'in olağanüstü toplanmasıyla çözüleceğini söyledi.  40 bin öğretmen atamasının Meclis'in tatile girmesi nedeniyle geciktiğini anlatan Avcı, "İnşallah önümüzdeki günlerde, yani 1 Ekim'i beklemeden, olağanüstü toplantıyla öğretmen atamalarına ilişkin önerimizin de içinde olduğu kanun metni, genel kurulda görüşülme imkanını bulacak ve inşallah biz atama takvimimizi çok fazla geciktirmeden yeni öğretmen adaylarımızı atayabileceğiz" diye konuştu. Atamalarda tüm branşlara ilişkin çalışma yaptıklarını anlatan Avcı, "Yeni bir alan oluşturduk. Talim Terbiye Kurulumuz 3 gün önce bir karar aldı. Yeni oluşturulan alanda yaşayan diller ve lehçeler adı altında, Kırmançi ve Zazaki lehçelerinde de norm kadro oluşturmak için arkadaşlarımız çalışmalarını tamamladılar. Bu ders yılında geçmiş yıllarda seçmeli ders olarak alınan okullara bakacağız, bakıyoruz ve o talepleri değerlendirerek, nerede bu derslere yönelik talep varsa ve o taleplerin bu yıl da bu şekilde süreceğini görmüşsek oralarda norm kadro oluşturuyoruz. O norm kadrolara da bu yıl içerisinde, inşallah bu atama döneminde bu alanda eğitim görmüş tezsiz yüksek lisans veya lisans eğitimi almış öğretmen adaylarından da atama yapacağız."

 

MEBBİS NEDİR?

Mebbis Milli eğitim Bakanlığına dair bilgi ve verilerin elektronik ortamda ulaşmasını sağlayan bir uygulamadır. Uygulamada Milli Eğitim Bakanlığına bağlı çalışan öğretmenlerin özlük haklarına ulaşabilmeleri ve öğrencilerin eğitim alanında oluşan gelişmeleri internet ortamında muhataplara sunulmaktadır. Kurum içinde bilgi akışında olumlu etki yaratan Mebbis atama modülü ile tayin aşamasında bulunan öğretmen bu yönde gelişmeleri Mebbis üzerinden takip edebilmektedir. Ayrıca sicil ve unvan gibi memuriyet hayatının şeceresine de Mebbis üzerinden ulaşılabilmektedir. Mebbis sayfasından işlem yapabilmek için önceden belirlenmiş olan kullanıcı adı ve okul şifresi gibi kişisel bilgiler ışığında sayfaya ulaşım mümkündür. Mebbis üzerinden yapılan araştırmalarda en çok ilgi gören modülün Mebbis atama modülü olduğu fark edilmektedir.

 

HANGİ BRANŞTA KAÇ ATAMA YAPILACAK?

Din kültürü ve Ahlak bilgisi öğretmenliği 5500, Özel eğitim 1000, PD Rehberlik öğretmeni 3600, İngilizce öğretmeni 4200, İlköğretim matematik öğretmeni 2700, Matematik öğretmeni 1500, Türkçe öğretmeni 2200, Beden eğitimi öğretmeni 2000, Okul öncesi öğretmeni 1500, Fen bilimleri öğretmeni 1700, Bilişim Tek. Öğretmeni 1700, Edebiyat öğretmeni 1750, Sınıf öğretmenliği 1500, İmam Hatip Meslek Dersleri: 1750, Müzik öğretmenliği: 1000, Sosyal Bilgiler öğretmenliği: 1250, Biyoloji öğretmenliği: 450, Coğrafya: 400, Arapça : 300, Diğer: 4000, Toplam : 40 bin öğretmen ataması

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol