Öğretmen Diyarı

Öğretmen Atamasında 30 Bin Kontenjan Ne Zaman Açıklanacak? Atamalarda Son Durum ve Olası Atama Takvimi

Kontenjanlar açıklanmadan önce her branşın beklentileri çok büyük olsada Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu konuda en büyük göstergesi kadro ihtiyacına göre ortaya çıkacak olan rakamlar olacaktır. Sömestr tatilinin 22 Ocak 2016'da başlamasıyla birlikte 30 bin öğretmen atamasında resmi süreç başlamış olacaktır. Öncelikle kadro ihtiyaçları belirlenerek hangi alanlarda öğretmen ihtiyacının daha fazla olduğu tespit edilecek ve kontenjanların dağılımı yapılacaktır. Son atamada branşlar bazında en büyük öğretmen ihtiyacı Sınıf Öğretmenliği, İngilizce, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İlköğretim Matematik Öğretmenliği ile Okul Öncesi Öğretmenliği branşlarında ortaya çıkmıştı. 37 bin atama içerisinde en fazla kontenjanda saydığımız bu beş branşa ayrılmıştı.

Öğretmen ihtiyacında büyük bir değişiklik olmazsa aynı durum Şubat atamasında da ortaya çıkacak. Her alandan yüksek kontenjan talepleri olduğu için bakanlık norm kadro ihtiyaçlarını baz alarak kontenjanların sayısını belirleyecektir.

kpsscafe olarak 30 bin öğretmen atamasında yukarıda belirttiğimiz branşların dışında kontenjan sayısı olarak sürpriz yapabilecek alanların Fen Bilimleri, Rehberlik, Türkçe ve Beden Eğitimi olacağını bekliyoruz.

Okulların yarıyıl tatiline girmesiyle birlikte 25 Ocak-29 Ocak tarihleri arasında özür grubu atamalarının yapılmasıyla birlikte atamalar için süreç başlayacak ardından 1 Şubat 2016 tarihinden itibaren hem öğretmen atama kılavuzu hem de 30 bin kontenjanın branşlara göre dağılımı açıklanacaktır.

Atamalarla İlgili Ön Bilgiler

- Öğretmen atamalarında tüm branşlar için KPSS taban puanları 50 olacaktır.

- Her adayın en fazla 40 tercih yapma hakkı olacaktır. Ayrıca adaylar tercih dışı seçenekler içerisinden " tercih dışı eğitim kurumuna atanmak istiyorum" veya " tercih dışı eğitim kurumuna atanmak istemiyorum" seçeneklerinden birini mutlaka işaretlemelidir. Böylece yaptığı tercihlerden birine atanmayanlardan, "tercih dışı eğitim kurumuna atanmak istiyorum" seçeneğini işaretleyenler kontenjanlar içinden boş kalan yerlere kura ile atanma şansına sahip olabilecektir.

- Atamalarda ÖABT sınavına giren branşlar P 121 puanı ile diğer alanlardan mezun olanlar ise P10 puanı ile başvurularını yapacaktır.

Olası Atama Takvimi

Beklentiler ışığında 30 bin öğretmen atamasıyla ilgili olası takvimi şu şekilde bekliyoruz.
 

Atama Süreci Başlama Tarihi
Tercih Kılavuzu ve Kontenjanların Açıklanması 1 Şubat 2016
Adaylardan Başvuruların Alınması 4-10 Şubat 2016
Atama Sonuçlarının Açıklanması 15 Şubat 2016


Öğretmen adaylarını Şubat atamasıyla ilgili yaşanacak tüm gelişmeler hakkında bilgilendirmeye devam edeceğiz. 

www.kpsscafe.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol