Öğretmen Diyarı

Öğretmen Ataması Ve Nöbet Ücreti Bakanlar Kurulu’na Gelecek!

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, son yaptığı açıklamada "Bu son dönemde hemen hemen bütün sendikaların dile getirdikleri nöbet konusuyla ilgili bir çalışma yapıyoruz. Öğretmenlerimizin tuttuğu nöbetin karşılığını bir şekilde almaları konusunda bizim çalışmalarımız var. “ diyerek öğretmenlere nöbet ücreti verileceğinin müjdesini verdi. Nöbet ücretiyle birlikte yeni öğretmen atamasını bu haberimizde değerlendireceğiz. 

 

Öğretmene Aylık Nöbet Ücreti: 149 TL


Öğretmenlere nöbet ücreti 4 saat üzerinden ödenirse; 1 haftada 1 nöbet karşılığında: 37 TL


4 haftada 4 nöbet karşılığında: 149 TL ödenmiş olacaktır. Eğitim-öğretim yılını 180 iş günü ve 36 hafta olarak hesapladığımızda da bir öğretmen bir yılda nöbet ücretinden 1.346 TL kazanmış olacaktır.


Ek Dersler Vergi Diliminden Muaf Olmalıdır!


Toplu sözleşmede masada olacak olan ek derslerin vergi diliminden muaf tutulması konusunun çözülmesi öğretmenler için daha çok önemlidir. Yine mesele Maliye Bakanlığı’nda bitiyor. Kurs ek ders ücretinin % 100 arttırılması, nöbetlere ücret verilecek olması önemlidir ancak ek derslerin vergiden muaf tutulmasıyla bu iyileştirmeler bir anlam kazanacaktır. MEB’in nöbet ücreti dışında vergi dilimi konusunda da çalışma yapması faydalı olacaktır.


Nisan veya Mayıs’ta Öğretmen Ataması Bekleniyor!


Atama bekleyen öğretmen adayları, Nisan veya Mayıs’ta yeni bir öğretmen ataması yapılması konusunda da baskılarını sürdürüyor. Genel beklenti öğretmen atamasının yapılacağı yönünde. Öğretmen ataması konusunun Bakanlar Kurulu’nda görüşüleceği ifade ediliyor. Bakanlar Kurulu’ndan çıkacak sonucun ardından hükümet yetkililerinden bir açıklama yapılabilecek.Yeni öğretmen ataması için TBMM’den kanunla kadro ihdası gerekmektedir. Yeni öğretmen ataması, dershane öğretmenlerinin kadroya geçişi, Eylül öğretmen ataması için yeni kadrolara ve atama izinlerine ihtiyaç vardır. Bu kadroların nasıl kullanılacağına da MEB karar verecektir.


*** Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda değişiklik yapılarak nöbet ücretinin getirilmesi ve somut adımların bir an önce atılması 900 bin öğretmeni memnun edecektir.


***Nisan veya Mayıs’ta öğretmen atamasının olup olmayacağının açıklanması, yeni bir atama yapılacaksa atama sayısının duyurulması 2015 KPSS’ye hazırlık yapan öğretmen adaylarını mutlu edecektir. Temennimiz öğretmen adaylarına atama müjdesinin bir an önce verilmesidir.


Özetle: Öğretmene nöbet ücreti ödenmesi ve yeni öğretmen atamasının yolu Bakanlar Kurulu’ndan geçmektedir. Nöbet ücreti konusunda doğrudan Bakanlar Kurulu karar alabilir, yeni öğretmen atamasının yapılması Bakanlar Kurulu’nda görüşülse de daha sonra TBMM’den kanunla kadro iznine ihtiyaç vardır.Kaynak:Gazetekamu - Zeki Kara

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim